Obserwuj w Google News

Ginekolożka ostrzega przed tą praktyką. Poważne konsekwencje

2 min. czytania
22.06.2023 14:50
Zareaguj Reakcja

Wkładki higieniczne pozwalają zachować poczucie świeżości. Wiele kobiet korzysta z nich codziennie. Tymczasem ginekolodzy ostrzegają, że nie jest to praktyka korzystna dla zdrowia. Może przyczynić się bowiem do powstawania nawracających infekcji intymnych. Dlaczego? Lekarka postanowiła wyjaśnić to w mediach społecznościowych. – Pozwólmy sobie na „wietrzenie narodowe” – zaapelowała do internautek.

Nosisz wkładkę higieniczną codziennie
fot. Shutterstock_mariakray

Wkładki higieniczne wydają się niezwykle praktyczne. Są cienkie i prawie niewyczuwalne. Ułatwiają zachowanie czystości bielizny podczas owulacji, gdy z pochwy wydobywa się większa ilość śluzu. Niektóre kobiety stosują je jednak codziennie – niezależnie od tego, w jakiej fazie cyklu aktualnie są. Okazuje się, że ta praktyka może doprowadzić do uciążliwych powikłań zdrowotnych. Portal Interia Kobieta przypomniał wpis dr Anny Fuchs, specjalistki ginekolog-położnik z Katowic, która aktywnie działa w mediach społecznościowych.

Nosisz wkładki higieniczne codziennie? O tym musisz wiedzieć

– Wiele nastolatek i młodych kobiet zgłaszających się do mojego gabinetu z powodu infekcji używa wkładek higienicznych codziennie. Dziewczyny mówią, że noszenie wkładek zapewnia im większą higienę – zaznaczyła we wpisie dr Anna Fuchs.

Słyszę: – „Pani Doktor, przecież wszystkie kobiety używają wkładek! Wkładki są białe, czarne, czasem perfumowane. Przecież wystarczy ją wymienić i po problemie – znów jest czysto i świeżo.

Ekspertka podkreśliła, że korzystanie z wkładek higienicznych codziennie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych. Produkty te znacząco ograniczają bowiem swobodną cyrkulację powietrza i powodują namnażanie się drożdżaków i bakterii. Ginekolożka zaznaczyła, że śluz, który u niektórych pań powoduje poczucie dyskomfortu i zakłopotanie, jest potrzebny – działa bowiem ochronnie.

Zobacz również:  „Pornoli się naoglądałaś, że tak się wygoliłaś?” Co kobiety słyszą od polskich ginekologów?

Podstawową cechą wkładek higienicznych jest chłonność. Kiedy nasza wydzielina z pochwy, ale także – przez bliskość – bakterie z odbytu oraz z cewki moczowej trafią na chłonną wkładkę – to bakterie, grzyby i inne drobnoustroje mają rewelacyjne warunki do rozwoju i namnażania się, bo jest wilgoć, jest ciepło i przyjemnie – wyjaśniła lekarka.

Redakcja poleca

Internautki dziękują ginekolożce. „Dzięki Pani przestałam”

Ekspertka zaapelowała do kobiet, by te zrezygnowały z codziennego korzystania z wkładek higienicznych. – Dajmy pochwie oddech. Odwdzięczy się – zaznaczyła. Internautki w komentarzach dziękowały ginekolożce za radę.

Przestałam dzięki Pani, a używałam codziennie. Warto było "przemęczyć" początek, bo teraz komfort sto pro.
Dzięki Pani przestałam i jestem mega wdzięczna za to!

RadioZET.pl/kobieta.interia.pl