Nocne niebo bez zanieczyszczeń. Park narodowy wymienia całe oświetlenie
Angielski park narodowy North York Moors i okoliczne wsie w całości wymieniają oświetlenie. Powodem jest nocne niebo i likwidacja wszelkich świetlnych zanieczyszczeń. Teraz gwiazdy będzie można podziwiać bez rażącego, ostrego blasku latarni.

Zapewne każdy z nas zna tę sytuację: niebo wygląda fantastycznie, nie ma chmur, a gwiazdy świecą niezwykle intensywnie. Chcemy zrobić zdjęcie, ale efekt całkowicie rujnuje mocny blask emitowany przez uliczne lub ogrodowe latarnie. Park narodowy North York Moors powiedział „dość” i wspólnie z firmą Mexborough Estates postanowił przekonwertować całe oświetlenie zewnętrzne, ale i uliczne w wiosce Hawnby. Cel długofalowy to także przyjazne dla nocnego nieba światła w wiejskiej sali spotkań i pubie. Teraz mieszkańcy będą podziwiać księżyc i Drogę Mleczną bez jakichkolwiek przeszkód.
Niebo pełne gwiazd. Skutki przyjaznego oświetlenia
Przyczyny decyzji podjętej przez North York Moors nie są wynikiem preferencji czysto estetycznych. Wiążą się ze zjawiskiem zanieczyszczenia świetlnego. Polega ono na zbyt mocnym, nadmiernym oświetlaniu określonego terenu w nocy. Poza utrudnionym podziwianiem gwiazd ma fatalny wpływ na faunę i florę – w szczególności zwierzęta, które są przystosowane do funkcjonowania w ciemności.
Strona internetowa Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w artykule „Ciemna strona światła” zwraca uwagę na fakt, że nadmierne oświetlenie wykorzystywane w nocy staje się światłem marnowanym – rozprasza się bowiem w atmosferze i powoduje wzrost jasności nocnego nieba. Negatywne skutki zjawiska są na tyle silne, że problem urasta do rangi porównywalnej z zanieczyszczeniem gleby czy wody.
Zobacz także: Na niebie w Chinach ukazało się nieprawdopodobne zjawisko. NASA publikuje szokujące zdjęcie
Bez pracy nie ma kołaczy. Widzimy mniej gwiazd niż kiedyś
North York Moors potraktował dostępne dla każdych oczu nocne niebo jako osobistą misję. Obecnie prace przetwarzające oświetlenie trwają na terenie 30 nieruchomości. Do projektu dołączył drugi park narodowy – Yorkshire Dales. Parki umieszczają na swoich witrynach internetowych wskazówki dotyczące przyjaznego dla nocnego nieba światła.
North York Moors przywołuje na stronie internetowej wypowiedź własnego specjalisty ds. ciemnego nieba, Mike’a Hawtina:
Ostatnie badania wykazały, że ludzie dookoła świata widzą obecnie gołym okiem mniej gwiazd ze względu na blask emitowany przez sztuczne światło.
Sprawą szczególnie interesującą jest w tym kontekście fakt, że już w 2020 roku zarówno North York Moors, jak i Yorkshire Dales otrzymały status Międzynarodowego Rezerwatu Ciemnego Nieba (International Dark Sky Reserve). To tytuł przyznawany terenom wyróżniającym się znakomitą jakością widocznych, gwiaździstych nocy i nocnego środowiska, chronionym ze względu na dziedzictwo lub użyteczność publiczną. Prace związane z oświetleniem postępują więc dalej – na status trzeba przecież zapracować.
Zobacz także: Gwiazdy w kosmosie potrafią same się odmładzać. To jak medycyna estetyczna
RadioZET.pl/northyorkmoors.org.uk/astro.uni.wroc.pl