Obserwuj w Google News

Nigdy nie rób tego z dynią. Konsekwencje mogą być bardzo poważne

2 min. czytania
09.11.2023 09:23
Zareaguj Reakcja

Osoby obchodzące Halloween, przyozdabiają swoje domy i mieszkania wydrążonymi dyniami. Dekoracje wyglądają obłędnie, jednak już w połowie listopada, stają się bezużyteczne i zawadzają. Niestety wiele osób wyrzuca wówczas resztki dyń do lasu. Niektórzy uważają, że to dobra praktyka, która zapewnia dzikim zwierzętom dodatkowe pożywienie. Lasy Państwowe postanowiły zabrać głos w tej sprawie. Eksperci zaapelowali do internautów.

Nigdy nie rób tego z dynią
fot. NewsLubuski/East News

Przedstawiciele Lasów Państwowych w najnowszym poście na Facebooku zdradzili, że jesienią ich wirtualne skrzynki pocztowe zapełnia konkretne pytanie. „Często w wiadomościach prywatnych zwracacie się do nas z zapytaniami – czy można wyrzucać resztki jedzenia (jak choćby dynie po Halloween) i jakie zwierzęta się nimi pożywiają” – zaznaczyli leśnicy. Jednocześnie eksperci ostrzegli, że wywożenie zalegającej żywności – w tym dyń – do lasu, nie jest dobrym pomysłem. Przynosi więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Nie wyrzucaj dyni do lasu. To może źle się skończyć

Leśnicy zwrócili uwagę na to, że osoby, które wywożą jedzenie do lasu, często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie jest to właściwe postępowanie. Uważają bowiem, że w ten sposób pomagają dzikim zwierzętom znaleźć pożywienie. Eksperci zaznaczyli, że jednostki mieszkające w lesie nie powinny żywić się ludzkimi resztami. To może im zaszkodzić. „Takie niekontrolowane dokarmianie nie jest niczym dobrym dla leśnych zwierząt. Raz, że nie jest to ich naturalny pokarm, dwa, że nieprzemyślane dokarmianie tylko sprowokuje zwierzęta do poszukiwań pokarmu w pobliżu osad ludzkich, a to nie jest dla nich bezpieczne” – wytłumaczyli leśnicy.

Zobacz również:  Ból brzucha to dopiero początek. Takiej dyni nie jedz pod żadnym pozorem

Wyrzucanie dyń do lasu szkodzi także przyrodzie i negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Dynia nie jest naturalnym gatunkiem dla środowiska leśnego. Tak samo jak liście z naszego ogródka, skoszona trawa, przydomowy kompostownik” – zaznaczyli we wpisie przedstawiciele Lasów Państwowych. „Nawet skórkę od banana, którego zjemy w czasie leśnej wyprawy, powinniśmy wyrzucić w domu, a nie w lesie. W ten sposób rozprzestrzeniają się gatunki obce, niekiedy inwazyjne” – dodali.

Eksperci są również zdania, że społeczne przyzwolenie na wyrzucanie czegokolwiek do lasu, buduje złe nawyki. „Wasze zachowanie może wpłynąć na zachowanie innych, weźcie to pod uwagę” – ostrzegli stanowczo.

Redakcja poleca

Leśnicy apelują do internatów. „Nie marnujmy żywności”

Skala marnowania żywności w Polsce jest ogromna. Szacunkowe dane wskazują, że każde gospodarstwo domowe w Polsce wyrzuca rocznie aż 92 kg żywności. To sprawia, że łącznie w domach marnujemy prawie 3 mln ton żywności. Przedstawiciele Lasów Państwowych zwrócili uwagę, że dynia to bardzo wdzięczny produkt spożywczy.

Z dyni można zrobić zupę, tartę, ciasteczka” – podkreślili. Zaapelowali, by nie wyrzucać dyń, które pozostały po Halloween. „Pamiętajmy, że z takiej dyni możemy zrobić pieczony mus, który można zawekować w słoiku bądź zamrozić i skorzystać z niego zimą” – zauważyli. Z tej wskazówki warto skorzystać.

Nie przegap
5 pomysłów na pożywne śniadanie
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_monticello