Obserwuj w Google News

Nie rób tego, gdy w nocy idziesz do łazienki. Konsekwencje mogą być poważne

2 min. czytania
02.02.2023 10:01
Zareaguj Reakcja

Budzisz się w nocy i czujesz nieprzyjemny ucisk na pęcherz? Wiele osób musi przerwać sen, by skorzystać z toalety. Większość z nas popełnia wówczas ten sam błąd. Co robimy źle? Oto czego powinniśmy się wystrzegać, jeśli chcemy powrócić do łóżka i znów spokojnie, szybko zasnąć.

Oddawanie moczu w nocy. Tego błędu się wystrzegaj
fot. Shutterstock

Zdarzyło ci się obudzić w środku nocy, by skorzystać z toalety? Nie jesteś jedyny. Jeśli oddawanie moczu w nocy nie jest regułą i zdarza ci się sporadycznie, nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak nieprzyjemny ucisk na pęcherz często przerywa ci sen, warto skorzystać z opinii specjalisty i umówić się na wizytę u lekarza. Nocne oddawanie moczu może być objawem poważnych chorób i świadczyć na przykład o upośledzeniu czynności wydalniczej nerek.

Zobacz również:  Po co śpimy? Na każdym etapie życia sen ma inne znaczenie

Korzystasz z łazienki w nocy. Tego nigdy nie rób

Oddawanie moczu w nocy, nawet jeśli nie jest związane z żadnym stanem chorobowym, bywa problematyczne i negatywnie wpływa na jakość wypoczynku. Wychodzimy wówczas z fazy głębokiego snu, wchodzimy w stan czuwania, a nasz dobowy rytm zostaje zaburzony.

Po gwałtownych przebudzaniach nasz organizm nie ma wystarczająco dużo czasu, żeby odpocząć i się zregenerować. Po nocy, podczas której musimy co jakiś czas wstawać i pośpiesznie maszerować do łazienki, zazwyczaj czujemy zmęczenie, a nawet wyczerpanie. Później, w ciągu dnia nasza koncentracja jest zaburzona, nie jesteśmy wystarczająco produktywni.

Oddawanie moczu w nocy
fot. shutterstock

Zobacz również:  Pozycja podczas snu zdradza cechy osobowości. O czym świadczy

Co zrobić, by nocne pobudki były jak najmniej bolesne? Okazje się, że większość osób korzystających z łazienki po zmroku, popełnia ten sam błąd. Jaki? Wstając z łóżka od razu zapalamy światło w sypialni, na korytarzu lub w łazience. Taka praktyka może sprawić, że po powrocie do łóżka nie będziemy w stanie ponownie spokojnie zasnąć. Dlaczego?

Kontakt z intensywnym światłem powoduje, że nasz organizm natychmiast się rozbudza. Wydzielanie melatoniny, która nazywana jest również „hormonem snu” znacznie spada. Obniżony poziom melatoniny może z kolei powodować zaburzenia zasypiania, obniżać jakość odpoczynku i sprawiać, że sen stanie się płytki.

Jak powinniśmy się zachować jeśli w nocy musimy skorzystać z łazienki? Wstając, nie zapalajmy intensywnego światła. Znacznie lepiej jest włączyć wówczas lampkę nocną, która rozświetli pomieszczenie jedynie odrobinę. Można także skorzystać z podręcznej latarki.

radiozet.pl/kobieta.wp.pl