Obserwuj w Google News

To zabawa, która wygląda niewinnie. Lekarze nazywają ją „trampoliną śmierci”

2 min. czytania
12.05.2023 14:22
Zareaguj Reakcja

W wielu przydomowych ogródkach stoją dziś trampoliny. Dzieci uwielbiają bawić się na nich zwłaszcza latem. Medycy ostrzegają, że tego typu rozrywka może być niebezpieczna. Wszystko przez nowy trend, który pojawił się w mediach społecznościowych. Dzieci, a także nierozsądni opiekunowie, polewają powierzchnię trampolin wodą z mydłem lub płynem do naczyń, przekształcając ją w "ślizgawkę". Finał takiej rozrywki może być tragiczny. 

Groźna zabawa na trampolinie
fot. Shutterstock/Kletr

Zabawa na trampolinie może być dla dziecka doskonałą rozrywką – sposobem na rozładownie energii, poprawienie koordynacji ruchowej i po prostu frajdą. Rodzice powinni jednak nadzorować pociechy skaczące w przydomowych ogródkach na trampolinach i pilnować ich bezpieczeństwa. W przypadku takiego sprzętu nietrudno bowiem o groźny wypadek.

Trampolina: zabawa, która może skończyć się tragicznie

Czym może skończyć się nieuwaga podczas zabawy na trampolinie? Konsekwencje nierozsądnego zachowania najczęściej są poważne. Ratownicy medyczni i lekarze ostrzegają, że nieumiejętnie wykonane przez maluchy sztuczki (salta, fikołki, podskoki) mogą prowadzić do różnych, groźnych i przewlekłych kontuzji – złamań, urazów, zwichnięć, skręceń i potłuczeń. Niestety do wypadków dochodzi coraz częściej. Sprzyjają im pojawiające się na TikToku wyzwania i challenge.

Trampolina: zabawa, które może skończyć się tragicznie
fot. shutterstock/Martin Novak

Zobacz również:  Śmiertelnie groźne wyzwanie na TikToku. Chodzi o leki na alergię

Nowe, tiktokowe wyzwanie. Mówią o nim „trampolina śmierci”

Niedawno jedna z mam działających aktywnie w mediach społecznościowych opowiedziała, jak urządza swoim dzieciom „ślizgawkę”. Kobieta poradziła innym rodzicom, by na gumową powierzchnię przydomowej trampoliny wylali wodę z mydłem lub płynem do naczyń. Zaznaczyła, że maluchy pochłonięte zabawą nie będą mogły oderwać się od „letniego lodowiska”. Pomysł kobiety podchwycili inni opiekunowie, a także dzieci, szukające sposobu na zabicie nudy w sieci.

Redakcja poleca

Filmik niedługo po publikacji zniknął z mediów społecznościowych. Dlaczego? Wszystko przez krytykę, która spadła na nieodpowiedzialną matkę. Eksperci – ratownicy medyczni i lekarze – sprzeciwiali się bowiem zabawie, którą zaproponowała innym rodzicom kobieta. Jeden ze specjalistów w filmie na TikToku podkreślił, że to przepis na katastrofę. Zaznaczył, że trampoliny bywają groźne, nawet jeśli są używane są we właściwy, odpowiedzialny sposób. Śliska powierzchnia sprawia, że nietrudno o utratę równowagi. Ratownik zaapelował do rodziców, by nie podążali ślepo za modą i dbali o zdrowie sowich pociech. 

W ten sposób urozmaicisz dzieciom lato? Cóż, jeśli uważasz, że pobyt w szpitalu to coś, na co czekacie… - – skomentował ratownik.
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

RadioZET.pl