Obserwuj w Google News

Nie chcą „Bożego Narodzenia”. Proponują neutralną i inkluzywną nazwę

2 min. czytania
27.10.2023 14:23
Zareaguj Reakcja

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich roku. Europejski Instytut Uniwersytecki w Fiesole zaproponował jednak pewną zmianę. Międzynarodowa uczelnia – ze względu na osoby innego wyznania – postuluje modyfikację nazewnictwa. Chce, by "Boże Narodzenie" zastąpić neutralnym określeniem "święto zimy". Jak można się domyślić, pomysł ten wzbudził kontrowersje.

Nie chcą „Bożego Narodzenia”
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Boże Narodzenie, które co roku przypada na 25 grudnia to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Poprzedza je uroczysta Wigilia, która gromadzi przy wspólnym stole całe rodziny. Święta bożonarodzeniowe są wyjątkowo uroczyste i radosne. Kojarzą się nam ze wspólnym kolędowaniem, pieczeniem ulubionych deserów, ubieraniem choinki i obdarowywaniem się nawzajem upominkami. Wyjątkowe obrzędy sprawiają, że katolicy czekają na Boże Narodzenie ze zniecierpliwieniem.

W tradycje bożonarodzeniowe często angażują się nawet ateiści. Dla osób niewierzących koniec grudnia to po prostu miły, rodzinny czas. Warto jednak pamiętać, że na świecie funkcjonuje wiele innych religii. To właśnie z myślą o nich Europejski Instytut Uniwersytecki zaproponował zastąpienie terminu "Boże Narodzenie" na inny, mniej kojarzący się z Kościołem katolickim. 

Termin „Boże Narodzenie” uznali za niewygodny”. Taki mają plan

Europejski Instytut Uniwersytecki zaproponował zmianę nazewnictwa, by osoby, które uczęszczają na międzynarodową uczelnię i nie są związane z Kościołem katolickim, nie czuły się odosobnione, wykluczone. Zdaniem naukowców tworzących skład kadry EUI - w tym również rektora Renaud Dehousse -  nazywanie świąt bożonarodzeniowych "świętami zimy", rozwiązałoby problem i sprawiłoby, że celebrowanie w grudniu stałoby się znacznie powszechniejsze.

„Instytut przyjął niedawno plan działań na rzecz równości rasowej, który zaleca używanie języka inkluzyjnego w ramach różnych aktywności Instytutu" — czytamy w komunikacie prasowym uniwersytetu, udostępniony przez portal Today Times Live.

Redakcja poleca

Zmiana już budzi kontrowersje. Czy „święto zimy” się przyjmie?

Chociaż zmiana jeszcze nie została przyjęta, już budzi kontrowersje na świecie. Nie każdy bowiem zgadza się z tym, że wyeliminowanie chrześcijańskich kontekstów na międzynarodowych uczelniach jest słuszne i potrzebne. Określenie „święto zimy” miałoby funkcjonować jedynie we wspólnocie uniwersyteckiej Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego.

Zobacz również:  Jak zrobić świąteczne kostki lodu? Wypróbuj ten trik z TikToka

Pomysł krytycznie skomentował jednak Antonio Tajani, a więc włoski minister spraw zagranicznych. Polityk na platformie X (dawniej Twitter) napisał: „Jestem zaskoczony decyzją Rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego w Fiesole o zmianie nazwy Bożego Narodzenia. Jesteśmy dumni z tego, że szanujemy nasze chrześcijańskie korzenie, na tym opiera się Europa”.

Nie przegap