Obserwuj w Google News

Narzeczeni fałszują dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego. Kuria ostrzega

2 min. czytania
29.03.2023 14:17
Zareaguj Reakcja

Narzeczeni, którzy decydują się na zawarcie ślubu kościelnego, zobowiązani są wziąć udział w naukach przedmałżeńskich oraz indywidualnych spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego. Po wypełnieniu tych obowiązków otrzymują stosowne dokumenty. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie w oficjalnym komunikacie poinformowała o kolejnych przypadkach fałszerstw i nadużyć. – Bardzo prosimy duszpasterzy o dokładne weryfikowanie okazywanych dokumentów – zaapelowano.

Narzeczeni oszukują kapłanów. Kuria wydała oświadczenie
fot. shutterstock/wideonet/ Narzeczeni oszukują kapłanów. Kuria wydała oświadczenie

Pary, które chcą powiedzieć sobie sakramentalne „tak”, a więc zawrzeć ślub kościelny, muszą wcześniej załatwić szereg związanych z nim formalności. Narzeczeni są zobowiązani m.in. wziąć udział w katechezach przedślubnych oraz minimum trzech indywidualnych spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego. Zarówno jeden, jak i drugi kurs kończy się wystawieniem stosownego oświadczenia. Okazuje się jednak, że przyszli małżonkowie coraz częściej szukają dróg na skróty. Zamiast wypełnić powinności, kupują zaświadczenia o udziale w naukach przedmałżeńskich przez internet.

To już plaga. Narzeczeni oszukują kapłanów. Kuria wydała oświadczenie

Niestety coraz więcej par decyduje się na zakup zaświadczeń o udziale w naukach przedmałżeńskich online. To działanie nie jest zgodne z prawem kanonicznym. Fałszerstwa udało się wychwycić Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Przedstawiciele diecezji w oficjalnym komunikacie postanowili ostrzec duszpasterzy poszczególnych parafii o pladze oszustw. Poproszono kapłanów o szczególną czujność podczas weryfikacji przedstawianych przez narzeczonych dokumentów.

– W związku z powtarzającym się coraz częściej problemem sfałszowanych zaświadczeń dot. katechez przedślubnych i indywidualnych rozmów w poradni życia rodzinnego, bardzo prosimy duszpasterzy o dokładne weryfikowanie okazywanych dokumentów – zaznaczono w komunikacie na oficjalnej stronie diecezji.

Wszystkie zaświadczenia wydawane na terenie diecezji rzeszowskiej opatrzone są indywidualnym numerem, powinny zawierać podpis duszpasterza i doradcy życia rodzinnego - - dodano.

Redakcja poleca

Dlaczego narzeczeni fałszują oświadczenia o naukach przedmałżeńskich? To główny powód

Katechezy przedślubne to spotkania, które w założeniu mają przyczynić się do pogłębienia wiary narzeczonych, wzmocnić ich miłość oraz rozwinąć ich relację z Bogiem. W skrócie: to przygotowanie do świętego sakramentu, który chcą zawrzeć zakochani. Na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskiej zaznaczono, że podczas spotkań mówi się m.in. o teologii sakramentu małżeństwa, fizjologii płodności oraz etyce miłości małżeńskiej.

Narzeczeni oszukują kapłanów. Kuria wydała oświadczenie
fot. shutterstock/MNStudio

Zobacz również:  Kupiła suknię ślubną przez internet. Otworzyła przesyłkę i zalała się łzami

Dlaczego narzeczeni, którzy decydują się na ślub kościelny, coraz częściej szukają sposobów na uniknięcie spotkań? Katechezy przedślubne kosztują około 150 złotych (cena dla pary). Sfałszowane zaświadczenia potrafią być nawet dwa razy droższe. Łatwo więc wysnuć wniosek, że pieniądze nie są dla przyszłych małżonków problemem.

Nauki przedmałżeńskie są jednak czasochłonne. Standardowy kurs trwa od ośmiu do nawet dziesięciu tygodni. Zajęcia odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Taka organizacja nauk skutecznie zniechęca zakochanych. 

– Również treść przedstawiana na spotkaniach pozostawia wiele do życzenia – tłumaczy Monika, która niedawno brała udział w naukach przedmałżeńskich. – Poruszane tematy nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Większość osób, z którymi rozmawiam na ten temat uważa dokładnie tak samo. Narzeczeni coraz częściej chcą po prostu "odbębnić" kurs i mieć go za sobą. Im szybciej, tym lepiej – dodaje. 

RadioZET.pl