Obserwuj w Google News

Najsamotniejszy dom na świecie. Stoi w Szkocji

2 min. czytania
11.04.2023 09:26
Zareaguj Reakcja

Świeże powietrze, wszechobecne zielone łąki i żadnych sąsiadów w promieniu wielu kilometrów. Scottish Highlands to region w północnej Szkocji należący do najrzadziej zaludnionych w Europie – i faktycznie. Mały, biały dom w dolinie Glencoe w połączeniu z górzystymi krajobrazami stał się internetową sensacją.

Dom w Glencoew Szkocji stał się internetową sensacją.
fot. Philippe Clement/East News

„Co za sceneria!”, „Absolutny raj – spokój, cisza i poczucie bycia wolnym jak ptak”, a nawet „Chcę żyć tam bez telefonu, urządzeń elektronicznych i Internetu, tak, jak żyło się sto lat temu” – to tylko kilka z komentarzy z TikaToka zachwycających się położeniem niewielkiego budynku. „Najsamotniejszy dom na świecie” – bo tak się go nazywa – znajduje się u podnóża góry, niedaleko której można podziwiać także małe jezioro Loch Achtriochtan. Internauci są pod wrażeniem i twierdzą, że to ucieleśnienie marzeń introwertyków.

Niestety, w tym przypadku wszelkie marzenia nie staną się rzeczywistością, ponieważ nieruchomość nie jest na sprzedaż. Nie narzeka mimo to na brak zainteresowania; turyści odwiedzający Szkocję koniecznie chcą zobaczyć dom w zapierającym dech w piersiach otoczeniu na własne oczy.

Redakcja poleca

Maleńki biały domek – miejsce turystycznych pielgrzymek

Budynek cieszy się uznaniem nie tylko turystów, ale i fotografów. Dom uwiecznia się w obiektywie o każdej porze roku. Na wielu publikowanych w sieci zdjęciach można podziwiać go w otoczeniu zimowej bieli, jesiennych rudości i soczystej zieleni charakteryzującej wiosnę i lato.

Określa się go rozmaitymi nazwami – najczęściej Lagangarbh Hut i The Wee White House („maleńki biały domek”); rzadziej - Achnambeithach Cottage. Obecnie jest własnością organizacji National Trust and Scottish Mountaineering Club. „Najsamotniejszy dom na świecie” stał się czymś w rodzaju celu turystycznych pielgrzymek. Wszyscy wędrowcy pragnący chwili spokoju i refleksji blisko natury umieszczają mały dom w Glencoe na liście rzeczy do zobaczenia.

Zobacz także: Pan młody odwołał podróż poślubną. Nie wytrzymał tego, co zrobiła mu żona

Dom u podnóża gór – jak do niego dojechać?

W celu zobaczenia Lagangarbh Hut należy udać się do wsi Ballachulish w Glencoe. Dojazd samochodowy z większych miast, takich jak Glasgow lub Edynburg, zajmuje 2 lub maksymalnie 3 godziny. Przez dolinę jedzie się tylko jedną, główną drogą – A82. Chatkę widać z daleka. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie miejsca parkingowego może stanowić wyzwanie. Parking nie jest ogromny, a w sezonie turystycznym pęka w szwach.

Zobacz także: Wybrano najpiękniejszy dom świata. Rezydencja znajduje się... w Polsce

Internauci dzielą się w sieci nagraniami „najsamotniejszego domu na świecie”. Okazuje się, że filmy oglądają nie tylko osoby planujące wypad do Szkocji, ale również te, które widziały już budynek na własne oczy. Pod TikTokami uwieczniającymi malownicze widoki znajduje się wiele komentarzy, a wśród nich sentymentalne, krótkie zdanie:

Nigdy nie zapomnę Glencoe.

RadioZET.pl/thirdeyetraveller.com/hiddenscotland.co