Obserwuj w Google News

Najgorsze kwiaty na cmentarz. Świadczą o braku szacunku do zmarłego

2 min. czytania
11.10.2023 10:06
Zareaguj Reakcja

Ozdabiając groby bliskich zmarłych, chcemy przede wszystkim okazać im szacunek. Warto więc zadbać o to, by kwiaty i znicze, które wybieramy, były eleganckie i dobrze się prezentowały – to bowiem świadczy o naszym nastawieniu do uroczystości Wszystkich Świętych. Jakimi kwiatami przyozdobić mogiły krewnych i przyjaciół 1 listopada?

Takimi kwiatami nie przystrajaj grobów
fot. MIKOLAJ ZACHAROW/REPORTER

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wierni Kościoła katolickiego obchodzą ją 1 listopada. Przygotowania zaczynają jednak o wiele wcześniej – już na początku października. Wówczas na cmentarzach robi się tłoczno. Wiele osób krząta się wokół grobowców, zbierając liście, szorując płytki wokół mogił i czyszcząc płyty nagrobne. Wszystko, by w dzień Wszystkich Świętych groby prezentowały się uroczyście i elegancko.

Jakie kwiaty na cmentarz? Możemy wybierać spośród wielu możliwości

1 listopada wyczyszczone i przygotowane wcześniej płyty nagrobne wierni dekorują kwiatami, wieńcami i zniczami. W ten sposób chcą pokazać, że mimo upływającego czasu, pamiętają o bliskich, którzy odeszli z tego świata.

Na grobach najczęściej stawiane są donice z wrzosami, astrami i chryzantemami. Kwiaty doniczkowe są trwałe i wytrzymałe. Zdobią mogiły aż do pierwszych przymrozków. Na niektórych grobach – zwłaszcza tych, powstałych niedawno – kładzie się natomiast okazałe bukiety ciętych kwiatów: róż czy też lilii. Nie są one co prawda aż tak trwałe, wyglądają jednak wyjątkowo dostojnie.

Zobacz również:  Tym nie czyść grobu z granitu. Spowodujesz nieodwracalne zmiany

Wiele osób przed Wszystkimi Świętymi zastanawia się, czy udekorować groby kwiatami doniczkowymi, czy ciętymi. Niezdecydowanych uspokajamy: obie z tych możliwości są słuszne, a rozstrzygnięcie zależy od naszego gustu oraz intencji.

Takimi kwiatami nie przystrajaj grobów. To nietakt

Położenie świeżych kwiatów na grobie w dniu Wszystkich Świętych świadczy o szacunku, którym darzymy osobę zmarłą. Jest również wyrazem tęsknoty na nią. Niektórzy przed 1 listopada rozważają zakup sztucznych wiązanek. Kwiatami z plastiku pod żadnym pozorem nie powinno się jednak dekorować grobów – zwłaszcza tak ważnym i podniosłym dniu. Dlaczego?

Redakcja poleca

Dużą rolę odgrywa tu estetyka. Sztuczne kwiaty są po prostu brzydkie – pod wpływem wilgotnego, zimowego powietrza tracą kolor i stają się wypłowiałe. Przyniesienie ich na grób bliskiej osoby jest wyrazem lekceważącego stosunku – zarówno do uroczystości Wszystkich Świętych, jak i do zmarłego.

Plastikowe wiązanki są również bardzo nieekologiczne. Sztuczne badyle po 1 listopada najczęściej tworzą góry odpadów niedaleko cmentarzy. To śmieci, które często nie nadają się do recyklingu.

Nie przegap
Modlitwa o pieniądze ma pomóc w sytuacji finansowej.
4 Zobacz galerię
fot. PIC SNIPE, Grusho Anna/Shutterstock