Najgorsza pozycja do spania. Skurcze karku i bóle brzucha to dopiero początek problemów
Zaburzenia snu wśród Polaków stają się coraz bardziej powszechne. Tymczasem długość i jakość snu mają kluczowe znacznie. Jeśli organizm nocą odpowiednio się regeneruje, w ciągu dnia jesteśmy pełni energii, bardziej skupieni i skoncentrowani na działaniu. Jak spać, by się wyspać? Okazuje się, że bardzo ważna jest pozycja jaką przybieramy, gdy kładziemy się do łóżka.

Na problemy ze snem z roku na rok skarży się coraz więcej osób. Z analizy STADA Health Report 2022 wynika, że zaledwie 22 proc. Europejczyków przesypia całe noce bez jakiejkolwiek przerwy. Pozostali badani podkreślali, że zasypianie sprawia im coraz większą trudność.
Tymczasem sen w życiu człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Jakościowy odpoczynek pozwala organizmowi zregenerować się i wzmocnić, dzięki czemu w ciągu dnia możemy być produktywni. Raporty i badania wskazują, że dorosły człowiek powinien przesypiać średnio od 7 do 8 godzin doby. To wpływa na efektywną pracę mózgu i dobre samopoczucie.
Jak spać? Pozycja, w której śpimy ma kluczowe znaczenie
Okazuje się jednak, że nie tylko to ile śpimy ma znaczenie. Liczne badania potwierdziły, że pozy, które przybieramy w trakcie nocy także wpływają na jakość naszego wypoczynku. Każdy z nas ma swoje ulubione pozycje do snu. Nie wszystkie jednak są odpowiednie.
To, w jakiej pozycji śpimy, przekłada się na stan naszego zdrowia. Poszczególne pozy wpływają bowiem na mięśnie, narządy wewnętrzne, kręgosłup. Jeśli zasypiamy w odpowiedniej pozycji, nasz organizm ma większą szansę na regenerację. W związku z tym rano budzimy się wyspani, dotlenieni i rześcy.
Niestety nieodpowiednie pozycje również niosą za sobą szereg konsekwencji. Regularne zasypianie w pozie, która nie sprzyja zdrowiu może powodować m.in. bóle głowy i mięśni, przemęczenie, skurcze karku i bóle brzucha.
Zobacz również: Po co śpimy? Na każdym etapie życia sen ma inne znaczenie
Najgorsza pozycja do spania. Ucisk narządów wewnętrznych gwarantowany
W jakiej pozycji pod żadnym pozorem nie powinniśmy zasypiać? Zdecydowanie najgorsze dla naszego zdrowia jest ciągłe spanie na brzuchu. Dlaczego?
Śpiąc na brzuchu całym ciężarem naciskamy na narządy wewnętrzne. To negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego oraz pokarmowego. Może przyczyniać się także do rozwoju i pogłębienia licznych wad kręgosłupa. Szczególnie narażony na urazy w tej pozie jest odcinek szyjny. Śpiąc na brzuchu zazwyczaj bowiem przechylamy głowę w prawo lub w lewo. Rano z tego powodu możemy odczuwać sztywność karku.
RadioZET.pl