Obserwuj w Google News

Nadchodzi szaleństwo pogodowe. Eksperci ostrzegają przed zimą El Nino

2 min. czytania
02.10.2023 15:19
Zareaguj Reakcja

Czy w tym roku czeka nas wyjątkowo mroźna zima? Wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Eksperci są przekonani, że na intensywne opady śniegu powinni przygotować się przede wszystkim mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Wszystko przez zjawisko, które nosi hiszpańską nazwę El Niño i związane jest z temperaturą, jaka utrzymuje się na powierzchni wody Pacyfiku.

zima El Niño
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/Twitter@RyanMaue

Naukowcy z amerykańskiego rządowego Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center) już w czerwcu zaobserwowali na Pacyfiku symptomy zjawiska, które określa się jako El Niño. Polega ono na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej. Ma gigantyczny wpływ na pogodę, jaka panuje w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. Eksperci są bowiem przekonani, że El Niño wpływa na cały świat. Masy ciepłej i zimnej wody krążą bowiem po wszechoceanie.

Meteorolodzy nie kryją obaw. Towarzyszy im przede wszystkim niepewność

Jak osłabnie pasatów wpłynie na zimę, która zbliża się wielkimi krokami? Naukowcy – korzystając z doświadczenia i dokonanych pomiarów – są zdania, że zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej ryzyko pojawienia się intensywnych opadów deszczu, a także innych niebezpiecznych zjawisk pogodowych, jest w związku z El Niño znacznie większe niż w ubiegłych latach. Z kolei w rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii zjawisko może spowodować dotkliwe susze.

Centrum Prognozowania Klimatu zaznaczyło, że anomalie pogodowe związane bezpośrednio z El Niño będzie można obserwować na półkuli północnej aż do zimy. Będą one pojawiać się co jakiś czas. Prawdziwa kulminacja prognozowana jest jednak na styczeń 2024. 

Redakcja poleca

Naukowcy z CPC mieli już styczność z El Niño. Zjawisko nie jest więc dla nich obce. „To zdarzało się w przeszłości (ostatnim razem El Nino pojawiło się w 2019 r.), ale w tym roku szaleństwo pogodowe może pojawić się w zupełnie nieznanej skali, powodując ekstremalne zmiany temperatury i opadów” – tłumaczy portal GeekWeek Interia, jednocześnie zaznaczając, że z powodu galopujących zmian klimatycznych „meteorolodzy obawiają się, że prognozowanie pogody będzie przypominało ruletkę w kasynie”.

Zobacz również:  Stosuj to na dłonie zimą. Działa niczym balsam do rąk

Czy Polacy też muszą się obawiać?

Zjawiska pogodowe powiązane z El Niño  w Polsce będą znacznie słabiej odczuwalne. Nie oznacza to jednak, że nie zauważymy ich w ogóle. Eksperci nieraz podkreślali bowiem, że zmiany w wodach Pacyfiku powodują przewroty wszechoceaniczne. W związku z tym tegoroczna zima w Polsce także może być znacznie bardziej kapryśna i nieprzewidywalna.

Nie przegap