Obserwuj w Google News

Nad Bałtykiem stanęły druciane konstrukcje. WWF apeluje: nie zbliżaj się

2 min. czytania
26.07.2023 15:58
Zareaguj Reakcja

Osoby, które w tym roku planują urlop nad polskim morzem, mogą podczas plażowania natknąć się na nietypowe, druciane konstrukcje otoczone płotem.  Organizacja WWF prosi, by zachować od nich odpowiedni dystans. – Nie plażuj bezpośrednio przy płotku – apelują eksperci.

Nad Bałtykiem stanęły druciane konstrukcje
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER&Facebook@WWF Polska

Wczasowicze, którzy w tym roku odwiedzą miejscowości znajdujące się nad Bałtykiem, podczas plażowania mogą zauważyć druciane pojemniki nieco przypominające klatki. Chociaż konstrukcje na pierwszy rzut oka mogą wydawać się puste – to jedynie pozory. Powstały, by chronić sieweczki obrożne, a więc ptaki które zakładają swoje gniazda na piasku.

Kosze chronią lęgi przed drapieżnikami (np. lisami, krukami, ale też psami) oraz nieumyślnym rozdeptaniem przez człowieka – powiadomiła organizacja WWF na Facebooku i Instagramie. Aktywiści zaznaczyli, że przy każdym ogrodzeniu znajduje się tablica informacyjna.

Widzisz taki kosz na plaży? Omiń go

Na wspomniane konstrukcje można natknąć się na mniej popularnych plażach – sieweczki obrożne dobrze czują się w cichych i spokojnych miejscach. Organizacja WWF zaapelowała do turystów o niezbliżanie się do drucianych konstrukcji i omijanie ich okolic.

– Jeśli widzisz na plaży taki kosz, zachowaj od niego odpowiedni dystans. Jaki dokładnie? Kosz otacza płotek z patyków i sznurka (zazwyczaj jest to ok. 30-50 m od kosza) – wytłumaczyli eksperci. – Nie plażuj bezpośrednio przy płotku, zachowaj dodatkowo dystans 20 m – dodali.

Zobacz również:   Kupili dom z basenem. Natrętni sąsiedzi wchodzą na ich posesję

Organizacja WWF we wpisie, który pojawił się w mediach społecznościowych wyjaśniła także, dlatego zachowanie dużej odległości od postawionych konstrukcji, jest takie ważne. Widząc człowieka lub zwierzę zbliżające się do gniazda, sieweczka każdorazowo opuszcza je i próbuje zwrócić na siebie uwagę, aby odciągnąć zagrożenie od lęgu. Pozostawione bez opieki jaja mogą ulec przegrzaniu lub wychłodzeniu (w zależności od pogody) i pisklęta się nie wyklują. Zachowanie odpowiedniego dystansu umożliwi ptakom spokojne wysiadywanie jaj – zauważyli aktywiści. – Dodatkowo po wykluciu pisklęta przez pewien czas przebywają w rejonie ogrodzenia, gdzie mają więcej spokoju – dodali.

Redakcja poleca

„Bardzo dobrze oznaczone, więc nie da się nie zauważyć”

Informacja zamieszczona przez organizację WWF spotkała się z dużym entuzjazmem wczasowiczów. Internauci w komentarzach zaznaczali, że popierają inicjatywę. Pod wpisem nie zabrakło także zdjęć konstrukcji oraz tablic informacyjnych, na które natknęli się plażowicze nad Bałtykiem. – Pomiędzy plażą Lubiatowo, a Słajszewo jest takie miejsce. Jest bardzo dobrze oznaczone, więc nie da się nie zauważyć – zaznaczyła jedna z użytkowniczek Facebooka.

Nie przegap

RadioZET.pl