Obserwuj w Google News

Wiemy, ile wynoszą emerytury księży. Te kwoty mogą zaskoczyć

2 min. czytania
29.09.2023 11:25
Zareaguj Reakcja

Skąd bierze się emerytura księży i o jakiej kwocie można w tym kontekście mówić? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie mogą przydać się informacje związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszem Kościelnym.

Ile wynoszą emerytury księży? Znamy kwoty.
fot. Jan Wu, l i g h t p o e t/Shutterstock

Niedawno informowaliśmy o zarobkach duchownych, których temat poruszył znany na TikToku ks. Sebastian Kosecki. Kapłan wyjaśnił w programie „Prawdziwe Historie” Adama Pietrzaka, że księża zazwyczaj dzielą między siebie pieniądze otrzymywane od wiernych za odprawianie konkretnych nabożeństw (np. mszy z konkretną intencją czy pogrzebów). Podkreślił też, że w konsekwencji „pensje” duchownych nie są stałe.

Tak prezentuje się sposób zarobkowania przez czynnego, posługującego kapłana. Jak sprawa wygląda jednak z emeryturą? Portal Wirtualna Polska Kobieta postanowił zbadać ten temat.

Redakcja poleca

Stąd księża pobierają emeryturę? Padają konkretne kwoty

Okazuje się, że księża mogą otrzymywać emerytury z dwóch źródeł: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Kościelnego. Emerytura z pierwszego przybytku jest zbliżona do tej, którą otrzymuje przeciętny, statystyczny Polak po 65. roku życia. Na świadczenia wyższe od tych wypłacanych na podstawie otrzymywanej wcześniej pensji minimalnej mogą liczyć duchowni, którzy trudnili się nauczaniem religii w szkołach. „Przy średnich zarobkach emerytura jest na poziomie średniej emerytury w naszym kraju, czyli 2,5 tysiąca złotych” – wyjaśnia portal Wirtualna Polska Kobieta. Warto podkreślić, że jeżeli kapłan nie pracuje w szkole czy w służbach mundurowych, składek nie odprowadza za niego pracodawca; musi to robić sam. Według Super Expressu księża w takiej sytuacji odprowadzają składki od najniższego dochodu – 2600 złotych brutto, czyli 1920,62 netto.

Zobacz także: Ksiądz odniósł się do łańcuszków internetowych. Tak je podsumował

Emerytury księży a Fundusz Kościelny. Co należy wiedzieć

Stawki z Funduszu Kościelnego są wyższe niż te wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale otrzymują je tylko księża po 75. roku życia. Dzięki tym dopłatom duchowni mają wówczas szansę otrzymać łącznie 5 tysięcy złotych emerytury miesięcznie, a biskupi nawet dwa razy więcej – 10 tysięcy złotych.

Nie przegap
Modlitwa o zdrowie. Do jakich świętych się zwrócić?
4 Zobacz galerię
fot. Pascal Deloche/Godong/UIG Diverse/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News