Obserwuj w Google News

Muzeum puszcza muzykę relaksacyjną. Chce promować zdrowie psychiczne

2 min. czytania
31.03.2023 14:34
Zareaguj Reakcja

Okazuje się, że wizyta w muzeum i odprężająca medytacja mają wiele wspólnych cech. Tak przynajmniej twierdzą dwie placówki muzealne w Leicester: podczas podziwiania sztuki odwiedzający będą słuchać muzyki relaksacyjnej.

Muzeum będzie puszczać muzykę relaksacyjną.
fot. Pla2na/Shutterstock,news.leicester.gov.uk

W Abbey Pumping Station oraz Leicester Museum and Art Gallery stworzono tzw. stanowiska sensoryczne. Są to miejsca umożliwiające słuchanie muzyki ustawione wśród obrazów i instalacji. W muzealnych wnętrzach będzie można usłyszeć kojące, medytacyjne dźwięki, a także śpiew ptaków. Rada Miejska Leicester oraz pracownicy obu muzeów twierdzą, że chcą w ten sposób promować zdrowie psychiczne i poprawę samopoczucia.

Stanowiska do słuchania muzyki relaksacyjnej są wynikiem współpracy władz miasta z organizacjami społecznymi. Siły połączono w celu kreowania całkowicie nowych doświadczeń w miejskich muzeach.

Redakcja poleca

Muzeum stworzyło przestrzeń dla osób z demencją. Będą słuchać śpiewu ptaków

Mobilne stanowiska w Leicester Museum and Art Gallery są nazywane krajobrazami dźwiękowymi. Odwiedzający mogą zatrzymać się na chwilę, założyć słuchawki i w akompaniamencie odprężających melodii podziwiać dzieła malarskie i inne eksponaty.

Tymczasem w Abbey Pumping Station – muzeum skupionym przede wszystkim na technice i przemyśle, umieszczonym w budynku służącym w czasach wiktoriańskich jako oczyszczalnia ścieków – stworzono instalację nazywaną ogrodem sensorycznym o nazwie Forget-Me-Not (Nie zapomnij mnie). W ogrodzie, będącym przestrzenią przyjazną dla osób cierpiących na demencję, znalazło się zasilane energią słoneczną stanowisko. Seniorzy – i nie tylko – mają do wyboru słuchanie dźwięków nawiązujących do przemysłowej przeszłości miejsca lub kojącego śpiewu ptaków.

Zobacz także: Medytacja - jak zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Muzealna medytacja. Czas na relaks

Dyrektor ds. sztuki i muzeów w Radzie Miejskiej Leicester, Joanna Jones, określa w rozmowie z BBC całe przedsięwzięcie jako połączenie sfery muzealnej ze skutecznym sposobem na odprężenie:

Muzea mogą być miejscem refleksji, relaksu i inspiracji dla wielu osób, a te stanowiska mają na celu zanurzenie odwiedzających w doznaniach dźwiękowych – by wzbudzić zainteresowanie zbiorami muzealnymi i poprawić ogólne samopoczucie.

Jones twierdzi, że w każdym przypadku chodzi o stworzenie przestrzeni, w której ludzie mogą się zatrzymać, pomyśleć i po prostu cieszyć medytacyjnymi, uspokajającymi ścieżkami dźwiękowymi.

Zobacz także: Wytatuowała sobie ananasa w trójkącie. Później dowiedziała się, że wzór ma ukryte znaczenie

RadioZET.pl/news.leicester.gov.uk/bbc.com