Obserwuj w Google News

Mroczna prawda o znanej postaci literackiej. Humpty Dumpty wcale nie był jajkiem?

3 min. czytania
14.08.2023 13:05
Zareaguj Reakcja

Postaci znane z klasycznej literatury dziecięcej zajmują niejednokrotnie istotne miejsce w kulturze popularnej. Czasami zdarza się jednak, że ich przedstawienie w wybranej adaptacji już na zawsze do nich przywiera. Stało się tak z bohaterem angielskiej rymowanki dla dzieci, pojawiającym się także w drugiej części przygód Alicji w Krainie Czarów. Okazuje się, że słynny Humpty Dumpty wcale nie jest jajkiem, z którym kojarzy go większość czytelników.

Humpty Dumpty wcale nie jest jajkiem?
fot. travelarium.ph/Shutterstock

„Humpty Dumpty na murze siadł. Humpty Dumpty z wysoka spadł. I wszyscy konni i wszyscy dworzanie/Złożyć do kupy nie byli go w stanie” – brzmi polska wersja popularnej, anglojęzycznej rymowanki. Bohater tego krótkiego utworu pojawia się także w powieści „Po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla, gdzie rozmawia z Alicją (tak, tą z Krainy Czarów) o wierszu „Jabberwocky”, do dziś uznawanym za jeden z najwybitniejszych przykładów tzw. poezji absurdalnej.

Okazuje się jednak, że słynny Humpty Dumpty wcale nie jest jajkiem! Portal LADbible informuje, że wielu internautów odkrywa ten fakt w dorosłym wieku – i nie może się mu nadziwić.

Redakcja poleca

Dlaczego Humpty Dumpty wygląda jak jajko?

W przywołanej powyżej rymowance nie można znaleźć informacji, jakoby Humpty Dumpty miał być spersonifikowanym jajkiem. Za takie przedstawienie postaci odpowiedzialny jest ilustrator bajki „Po drugiej stronie lustra” – John Tenniel, który na początku lat 70. XIX wieku postanowił przedstawić Humpty’ego Dumpty’ego właśnie w ten sposób. Malarz najprawdopodobniej wziął pod uwagę fakt, że nazwisko bohatera było również anglojęzycznym, slangowym określeniem oznaczającym niewysokiego i krępego mężczyznę.

Teoretycznie twórczość Lewisa Carrolla miała być skierowana do dzieci. Trudno było zatem dostarczać małym czytelnikom mocnych wrażeń i tworzyć wizerunek dotkliwie zniekształconego przez nieszczęśliwy wypadek człowieka. Postawiono na jajko – symboliczny i nieraz pękający element życia codziennego, do którego dzieci są przyzwyczajone.

Humpty Dumpty, 1872
fot. Mary Evans Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News

Zobacz także: Jak nie zabierać dziecka do kina? Bójka po filmie „Barbie” może nas czegoś nauczyć

Humpty Dumpty nie jest jajkiem. Popularna postać ma źródło w mrocznej historii?

Internauci są zdumieni. Wśród wielu wpisów umieszczanych na Twitterze można przeczytać m.in. „Decyzja, że Humpty Dumpty to jajko, jest dość przypadkowa, a wszyscy mówią: no tak, ogromne jajo na murze, oczywiście”. O decyzji ilustratora można oczywiście dyskutować, ale warto zadać również pytanie: skąd właściwie wziął się popularny Humpty Dumpty?

Niektórzy twierdzą, że postać została zainspirowana Ryszardem III, który wstąpił na angielski tron w 1483 roku. Król miał posiadać konia o dość dziwacznym imieniu – Wall, czyli „ściana” lub „mur”. Gdy władca uczestniczył w bitwie pod Bosworth, rzekomo spadł z konia w rezultacie makabrycznych, śmiertelnych ran odniesionych na polu walki; niektóre źródła mówią o przeszyciu jego ciała tuzinem ostrz, a inne o uderzaniu w nie toporem.

Według innej wersji, Humpty Dumpty miał być personifikacją armaty stojącej na murach miasta Colchester, używanej w angielskiej wojnie domowej (1642 – 1651). Gdy purytańscy zwolennicy parlamentu - tzw. Okrągłogłowi – rozbili mury miasta, armata spadła i uszkodziła się do tego stopnia, że stała się bezużyteczna.

I choć wiemy, że Humpty Dumpty z początku nie był jajkiem, to dla młodej widowni konotacje spożywcze są z pewnością bardziej adekwatne od skojarzeń wojennych.

Nie przegap

RadioZET.pl/ladbible.com