Obserwuj w Google News

Możesz spotkać je wszędzie. Leśnicy wydali komunikat

2 min. czytania
24.08.2023 12:33
Zareaguj Reakcja

Wyglądem przypominają pająki. Możemy spotkać je właściwie wszędzie – zarówno w lasach, jak i w domach. Latem szczególnie lubią „przesiadywać” na rozgrzanych ścianach. Mowa o kosiarzach. Przedstawiciele Lasów Państwowych w poście na Facebooku postanowili zwrócić uwagę na te owady.

Leśnicy przypominają. Kosiarze to bardzo ciekawe owady
fot. Facebook@LasyPanstwowe

Na facebookowym profilu Lasów Państwowych regularnie pojawiają się ciekawe wpisy. Leśnicy edukują internautów oraz internautki. Tłumaczą, jak należy zachować się w lesie, by podczas grzybobrań i spacerów nie przeszkadzać dzikiej zwierzynie. Nierzadko eksperci publikują także ciekawostki – tym samym przybliżając miłośnikom przyrody kolejne zagadnienia z nią związane.

Niedawno na profilu Lasów Państwowych pojawił się ciekawy wpis. Leśnicy tym razem postanowili zwrócić uwagę na niezwykle ciekawego owada, o którym mówi się niewiele. Kosiarz, bo o nim właśnie mowa, jest powszechny – można spotkać go właściwie na terenie całej Polski – w lasach, na polanach, ale także w domach i przydomowych garażach. To owad, który często uważany jest za pająka. Tymczasem – jak podkreślają eksperci – nie ma z tym rzędem wiele wspólnego.

Leśnicy przypominają. Kosiarze to bardzo ciekawe owady

Każdy z nas z pewnością chociaż raz w życiu widział kosiarza. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z ich wyjątkowości. – Są dużo bliżej spokrewnione choćby ze skorpionami niż pająkami, co dobrze widać, gdy im się bliżej przyjrzymy – specyficzny kształt ciała, na którym nie widać wyraźnego podziału na głowę czy odwłok oraz tylko jedna para oczu – tłumaczą eksperci w poście na Facebooku.

Zobacz również:  5 idealnych przypraw do grzybów. Podkreślą smak każdej potrawy

Charakterystycznym elementem wyglądu kosiarzy są ciekawe odnóża. Okazuje się, że pozwalają one tym owadom nie tylko się przemieszczać, ale także bronić się w chwilach kryzysu. – Zagrożony kosarz... odrzuca jedną z nóg i korzystając z pozostałych siedmiu (lub mniej, jeśli już wcześniej próbował tej sztuczki) ucieka, gdzie pieprz rośnie. Tymczasem, ta odrzucona kończyna jeszcze przez jakiś czas sama podryguje, skupiając na sobie uwagę napastnika – tłumaczą mechanizm specjaliści. I dodają, że nogi kosiarzy – wbrew popularnej opinii – nie odrastają.

Redakcja poleca

Czy należy bać się kosiarzy? To niegroźne stworzenia

Czy kosiarze są groźne? Przedstawiciele Lasów Państwowych uspokajają. – Niektóre gatunki wyspecjalizowały się głównie w polowaniu na ślimaki, inne są wszystkożerne i zadowolą się dosłownie byle czym – nawet odchodami czy pokarmem roślinnym – tłumaczą, jednocześnie dając do zrozumienia, że kosiarze nie są niebezpieczne dla ludzi. To owady, które co prawda wytwarzają toksyczną substancję, jednak ma ona na celu jedynie odstraszenie potencjalnych agresorów. 

Nie przegap