Obserwuj w Google News

Mokradła jak z "Barbie". Woda przybrała różowy kolor

2 min. czytania
05.10.2023 14:36
Zareaguj Reakcja

Mieszkańcy australijskiego stanu Queensland nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy na podmokłych terenach rezerwatu Boondall Wetlands w okolicach Brisbane ujrzeli wodę w intensywnie różowym kolorze. Nietypowe zjawisko nie jest na szczęście ani zapowiedzią katastrofy ekologicznej, ani spóźnioną akcją marketingową filmu „Barbie”.

Mokradła niczym z "Barbie". Woda przybrała różowy kolor
fot. 9 News Australia/YouTube

Różowa woda błyskawicznie stała się internetową sensacją. Wiele osób próbowało dojść do przyczyny zjawiska, podejrzewając zatrucie chemiczne. Lokalne władze ucięły jednak spekulacje: okazuje się, że nietypowy kolor wody to fascynujący psikus samej matki natury. Burmistrz Brisbane Adrian Schrinner podkreślił z rozmowie z kanałem 9 News, że mokradła pozostają bezpiecznym miejscem, ale rada miasta kontynuuje monitorowanie terenu.

Redakcja poleca

Mokradła stały się różowe. Ekspertka wskazuje przyczynę koloru jak z "Barbie"

Reporterzy 9 News dotarli do profesor Michele Burford z uniwersytetu Griffith. Naukowczyni specjalizująca się w tematach środowiskowych wyjaśniła, że przyczyną zabarwienia wody jest najprawdopodobniej gatunek glonów o różowym pigmencie. Podkreśliła też, że zjawisko jest krótkotrwałe; jeżeli Australijczycy mają ochotę zobaczyć mokradła niczym z „Barbie” na własne oczy, muszą się spieszyć, bo algi nie pozostaną w wodzie wiecznie.

- Prawdopodobnie będą tam przez chwilę, a potem wiatr, przypływy albo jeszcze coś innego je rozproszy i nie będzie ich już widać – zaznaczyła profesor Burford.

Oglądaj

Zobacz także: Nauczycielka nosi tylko różowe ubrania. „Przezywali mnie Piggy lub Barbie”

Nietypowy psikus matki natury. Woda stała się różowa

Burmistrz Brisbane uznał, że zabarwione na różowo mokradła mogą być znakomitą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i przyjrzenia się bliżej okolicom rezerwatu Boondall Wetlands. Lokalne władze zachęcają w związku z tym do zaplanowania w najbliższym czasie spaceru i zbadania niezwykłego zjawiska na własną rękę.

Różowe mokradła jako zakwalifikowano jako teren bezpieczny. Za pomocą ustawionych na nim tabliczek rada miejska poinformowała jednak o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa. W wodzie nie należy się kąpać; zakazuje się również dotykania znajdujących się pod jej powierzchnią alg.

Nie przegap
Błędy w pielęgnacji kwiatów, które popełniamy często
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock