Obserwuj w Google News

Młoda kobieta chciała dokonać apostazji. To usłyszała od księdza

2 min. czytania
29.03.2023 12:21
Zareaguj Reakcja

Młoda kobieta postanowiła dokonać apostazji i wystąpić z kościoła Katolickiego. Takiej rozmowy z księdzem jednak się nie spodziewała. "Byłam naprawdę szczęśliwa, gdy stamtąd wyszłam. Poczułam, że to już koniec" - relacjonuje Polka.

Młoda kobieta chciała dokonać apostazji. To usłyszała od księdza
fot. Shutterstock

Apostazja to formalne, świadome i dobrowolne odstępstwo od wiary. Portal bielsko.info podaje, że w minionym 2022 roku na terenie diecezji bielsko-żywieckiej (woj. śląskie) na tego typu krok zdecydowało się 69 osób. Wśród nich była młoda kobieta, która postanowiła opowiedzieć nieco więcej o tym, jak przebiegł ten proces w jej przypadku. Okazuje się, że nie ma dobrych wspomnień.

Redakcja poleca

Młoda kobieta chciała dokonać apostazji. To usłyszała od księdza

Portal bielsko.info dotarł do wpisu młodej kobiety, która oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła katolickiego złożyła w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Polka zdradziła, że rozmowa z księdzem trwała ponad godzinę i była dla niej "dość krępująca". Dlatego, gdy wywiad dobiegł końca, a kobieta wreszcie mogła opuścić kościół, poczuła się "naprawdę szczęśliwa".

- Rozmowa zaczęła się dobrze, Pan był bardzo grzeczny, lecz nie potrafił zrozumieć mojej decyzji i nalegał, by zwracać się do niego "poprawnie" per księżę proboszczu. Później jednak opowiadał o sytuacjach, gdy apostazja była potrzebna, by dołączyć do SS w czasach wojny oraz wypytywał o jakieś szatańskie grupy i sytuacje, które miałabym odprawiać nad odpisem aktu chrztu. Było to dla mnie dość krępujące - wyznała kobieta.

Zobacz także:  Ksiądz chciał pobłogosławić dziecko. Takiej reakcji nikt się nie spodziewał

Portal bielsko.info przytoczył również historię innego mieszkańca województwa śląskiego. Mężczyzna złożył oświadczenie o wystąpieniu z kościoła w parafii św. Brata Alberta w Bielsku-Białej. "Uzyskanie aktu chrztu w celu apostazji od proboszcza było niemal niemożliwe. Akt został wydany za drugim podejściem przez wikarego" - zdradził Polak.

Jak dokonać apostazji?

Apostazji może dokonać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada zdolność do czynności prawnych. W celu wystąpienia z Kościoła katolickiego należy złożyć w swojej parafii pisemne oświadczenie. Trzeba to zrobić osobiście u proboszcza.

Oświadczenie powinno zawierać m.in. dane personalne apostaty oraz informacje dotyczące miejsca i daty jego chrztu. Osoba występująca z kościoła powinna też wyjaśnić powody swojej decyzji. Jeżeli apostata składa oświadczenie w innej parafii niż w tej, w której był ochrzczony, musi również dołączyć świadectwo chrztu.

Po dokonaniu aktu apostazji możliwy jest późniejszy powrót do kościoła. Przywrócenie stanu poprzedniego leży w gestii ordynariusza diecezji, który określa ewentualne kary i formy pokutne. W wyjątkowych sytuacjach prawo to przysługuje każdemu biskupowi w akcie spowiedzi.

Zobacz także:  Parafianka z Ełku nie wytrzymała. „Takich jak ty nie potrzebujemy w naszej wspólnocie”

RadioZET.pl/bielsko.info