Obserwuj w Google News

Miley Cyrus i Dolly Parton zbanowane w podstawówce. "Uczniowie są załamani"

2 min. czytania
30.03.2023 13:21
Zareaguj Reakcja

Szkolny koncert przyjął nieoczekiwany zwrot akcji. W jednej ze szkół podstawowych w Wisconsin dzieciom z pierwszej klasy zabroniono śpiewania piosenki Miley Cyrus i Dolly Parton. Powód? Według władz szkoły piosenka może być postrzegana jako kontrowersyjna.

Miley Cyrus i Dolly Parton skreślone z listy wykonawców, których piosenki miały śpiewać dzieci na wiosennym koncercie.
fot. ROBYN BECK/AFP/East News

Uczniowie szkoły podstawowej Heyer w Waukesha przygotowywali utwory, które zaśpiewają i zagrają w ramach organizowanego przez placówkę wiosennego koncertu. Na liście, wśród muzycznych klasyków, takich jak „What a Wonderful World” Louisa Armstronga czy „Here Comes The Sun” zespołu The Beatles, znalazła się także piosenka „Rainbowland” śpiewana przez Miley Cyrus i Dolly Parton. Decyzją władz szkoły została jednak usunięta z rozpiski. Rodzice twierdzą, że możliwy powód to nawiązanie do motywu tęczy i interpretacja tekstu jako wsparcia dla osób nieheteronormatywnych.

Oglądaj

Redakcja poleca

Miley Cyrus i Dolly Parton skreślone z listy. Decyzja szkoły

„Jesteśmy tęczami, ja i ty; każdy kolor, każdy odcień; zabłyśnijmy dalej; razem możemy zacząć żyć w Krainie Tęczy” śpiewają Miley Cyrus i Dolly Parton w utworze „Rainbowland”. Portal fox6now.com relacjonuje historię jednej z uczennic, Audrey, która przygotowywała się z rówieśnikami z klasy do występu. Utwór „Rainbowland” był jedną z jej ulubionych piosenek planowanych na wiosenny koncert. W dniu, w którym wycofano tę część wystąpienia, Audrey – do tej pory podekscytowana - wróciła do domu przygnębiona.

Powiedziała: „Dostaliśmy zakaz śpiewania tych piosenek” - – informuje mama dziewczynki, Sarah Schindler.

Władze szkoły powołują się na regulamin placówki i określają „Rainbowland” jako kontrowersyjny. Kontrowersyjna kwestia jest z kolei definiowana jako „taka, która może być przedmiotem intensywnej publicznej debaty”. Sarah Schindler uważa, że przyczyna to tytułowa tęcza, wykorzystywana również jako symbol środowiska LGBTQ+. Z drugiej strony – okręg szkolny Waukesha używa jej na banerach reklamowych.

Zobacz także: Liam Hemsworth zdradzał Miley Cyrus z Jennifer Lawrence. Tak uważają fani wokalistki

Reakcja nauczycielki. „Niebezpieczna kultura”

Nauczycielka Mellisa Tempel, ucząca pierwszą klasę, wybrała „Rainbowland” na jedną z piosenek koncertowych ze względu na uniwersalny przekaz. Motywem przewodnim koncertu, w którym bierze udział jej klasa, jest „Świat”.

Moi uczniowie są po prostu załamani. Utwór bardzo im się podobał i zaczęli już go śpiewać - – mówi w rozmowie z portalem npr.org.

Informuje też, że władze szkoły początkowo – podobnie jak w przypadku „Rainbowland” – miały zdecydować o usunięciu z koncertowego programu piosenki „Rainbow Collection” z Muppetów. Po namyśle cofnęły jednak decyzję. Zdaniem Tempel takie działania są chaotyczne i mogą mieć negatywne skutki:

Te mylące przekazy o tęczach tworzą w ostatecznym rozrachunku kulturę, która wydaje się niebezpieczna dla osób queerowych.

Zobacz także: Na Sycylii ukazała się "uśmiechnięta tęcza". To nietypowe zjawisko astronomiczne

RadioZET.pl/fox6now.com/npr.org