Obserwuj w Google News

Masz taki PIN? Zmień go natychmiast. Dla oszustów nie jest żadnym wyzwaniem

2 min. czytania
26.10.2023 17:05
Zareaguj Reakcja

Jak zabezpieczyć kartę kredytową i debetową przed oszustami? Najprostszym sposobem jest ustawienie takiego kodu PIN, który będzie skomplikowany – to każdy z nas może zrobić błyskawicznie. Niestety okazuje się, że wybieramy coraz to łatwiejsze kombinacje. W ten sposób znacznie ułatwiamy zadanie złodziejom. Jakich PIN-ów powinniśmy unikać? Oto kombinacje, które dla oszustów nie są żadnym wyzwaniem.

Tych kodów PIN unikaj
fot. Polska Press/East News

Z roku na rok nasza zależność od technologii i elektroniki wzrasta. Jeszcze dekadę temu dokonywanie płatności kartą kredytową lub debetową w Polsce nie było aż tak oczywiste i powszechne, teraz wiele osób w ogóle nie nosi przy sobie gotówki. Płatności bezgotówkowe są bowiem o wiele prostsze i o wiele bardziej praktyczne.

Kod PIN. Dlaczego jest tak istotny?

Korzystanie z kart kredytowych i debetowych, a także dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem i smartwatchem najczęściej wymaga wypisania kodu PIN (Personal Identification Number). Kod PIN to zazwyczaj cztery cyfry, które zabezpieczają nasze pieniądze przed ewentualną kradzieżą.

Kod PIN potwierdza bowiem, że transakcja kartą dokonywana jest przez osobę upoważnioną. Jest wymagany także w bankomatach. Kodu PIN nie powinniśmy podawać nikomu – zwłaszcza osobom, do których nie mamy zaufania. Ważne jest także, aby chronić dostępu do niego na przykład podczas codziennych zakupów. Dostanie się naszego kodu PIN w niepowołane ręce, może skutkować utratą zgromadzonych na koncie bankowym środków.

Redakcja poleca

Tych kodów PIN unikaj. Oszuści łamią je błyskawicznie

Obecnie w codziennym życiu posługujemy się wieloma hasłami i kodami. To sprawia, że coraz częściej wybieramy łatwe i proste do zapamiętania kombinacje. Nieskuteczne zabezpieczenia to prezent dla złodziei. Wprawieni oszuści potrafią „złamać” je błyskawicznie. To – jak nietrudno się domyślić – doprowadza do wielu tragedii. Jakich kodów PIN unikać, by nie ułatwiać zadania przestępcom czyhającym na nasze oszczędności?

Zobacz również:  Oszuści znów w natarciu. Dostałeś taką wiadomość? Musisz mieć się na baczności

Kod PIN nigdy nie powinien być naszą datą urodzenia – to podstawowa zasada, o której warto pamiętać. Eksperci radzą, by nie zapisywać kombinacji zabezpieczających dostęp do oszczędności – na przykład w notatkach w telefonie. Wiele osób popełnia te błędy.

Amerykański analityk danych Nic Berry, postanowił podzielić się z internautami swoim doświadczeniem i wiedzą – by ustrzec ich przed popełnieniem kardynalnych błędów. Ekspert opublikował kombinacje najpopularniejszych kodów PIN. Zaznaczył, że złodzieje „łamią” te układy błyskawicznie. Nie stanowią one dla nich żadnego wyzwania. 

Oto kombinacje, których warto unikać:

 • 1234,
 • 1111,
 • 0000,
 • 1212,
 • 7777,
 • 1004,
 • 2000,
 • 4444,
 • 2222,
 • 6969,
 • 2580.
shutterstock_2153171601
fot. shutterstock_CatwalkPhotos
Nie przegap