Obserwuj w Google News

Ma 109 lat. Zdradziła przepis na długie życie

2 min. czytania
27.03.2023 15:18
Zareaguj Reakcja

Zdarza się, że w pewnych okolicznościach nie wypada już śpiewać „100 lat”. Setkę trzeba zamienić na dwieście – oczywiście jeśli jubilat ma tak dalekosiężne plany. Brytyjka Olive Edwards obchodziła niedawno 109 urodziny. Jej przepis na długowieczność jest zaskakująco prosty.

Ma 109 lat. Zdradziła przepis na długie życie
fot. Birchlands Care Home - Haxby/Facebook

Seniorka spędziła swój wyjątkowy dzień w domu opieki Birchlands Care Home w miejscowości Haxby (hrabstwo North Yorkshire). Celebrowano z przytupem: pokój Olive udekorowano wielkimi balonami układającymi się w liczbę 109, a bohaterka dnia pokroiła przygotowany specjalnie dla niej tort urodzinowy. Otrzymała również kartkę z życzeniami od króla Karola III!

Redakcja poleca

Zobacz także: Ma 103 lata i trenuje 4 razy w tygodniu. Teresa zdradziła swój przepis na szczęśliwe życie

Sekret długowieczności. Co jada 109-latka?

Wiele osób zakłada, że tak piękny, zaawansowany wiek może wynikać z dobrych nawyków. Seniorka podzieliła się więc swoim osobistym przepisem na długowieczność w rozmowie z portalem Jam Press. Jego głównym składnikiem ma być – co zaskakujące - upór. Olive Edwards uważa, że jej wiek wynika głównie z jej upartej natury...oraz trzech posiłków dziennie. Jubilatka szczególnie lubi łososia ze szparagami – swoje ulubione danie zjadła oczywiście także w dniu urodzin. Podkreśla też, że odkąd pamięta, pije bardzo dużo wody.

Istotna jest dla niej aktywność i posiadanie pasji:

Lubiłam spacerować. W wieku 80 lat grałam w piłkę nożną i krykieta z moimi wnukami.

Obecnie Olive spędza dni na rzeczach, które sprawiają jej przyjemność – czytaniu, szyciu i robieniu na drutach.

Zobacz także: Ma 100 lat. Podzieliła się swoim przepisem na długowieczność. Dwie zasady

Mają ponad 100 lat. Kim są „superstulatkowie”?

Warto zaznaczyć, że jubilatka jest młodsza tylko o cztery lata od najstarszej obecnie osoby w Wielkiej Brytanii – 113-letniej Ethel May Catheram. Jako kobieta, która przeżyła dwie wojny światowe i doświadczyła wielu zachodzących na świecie zmian na własne oczy, Olive za rok dołączy do grona „supertulatków” (supercentenarians) – obywateli w wieku od 110 lat w górę.

Obecnie w Wielkiej Brytanii – według portalu Daily Mail – mieszkają aż 154 osoby ze statusem „superstulatka”.

RadioZET.pl/dailymail.co.uk/Jam Press