Obserwuj w Google News

Pracowała w hospicjum. Zdradziła, czego żałują osoby tuż przed śmiercią

2 min. czytania
22.08.2023 13:29
Zareaguj Reakcja

Ludzie, którzy umierają, często na łożu śmierci analizują swoje życie. Niejednokrotnie niestety dochodzą do wniosku, że nie było ono takie, jak powinno. Bronnie Ware – autorka tekstów i mówczyni motywacyjna, która wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna, wyjawiła, czego nie mogą sobie przebaczyć umierający.

Ludzie żałują tego przed śmiercią
fot. shutterstock_Jeffrey M Levine

Na zakończenie życia trudno jest się przygotować. Śmierć zawsze przychodzi zbyt wcześnie, jednocześnie pozostawiając na świecie pogrążoną w żałobie rodzinę. Bliscy i krewni osoby umierającej przeżywają bowiem wyjątkowo trudne i bardzo bolesne chwile.

A jak przed odejściem czują się osoby, które umierają? Śmierć jest wyjątkowo skomplikowanym, ale także fascynującym tematem. Naukowcy i lekarze od lat próbują dowiedzieć się, co czuje osoba, żegnająca się z życiem. Niestety – do dziś jest to zagadka. Pielęgniarki oraz opiekunki paliatywne, które na co dzień towarzyszą ludziom starszym i schorowanym –  często też będąc świadkiem ich ostatnich chwil – niemal jednogłośnie twierdzą, że pod koniec życia pacjenci zachowują się wyjątkowo spokojnie.

Zobacz również:  Pielęgniarka wyjawiła prawdę o starości. „Boję się”

Czego osoby żegnające się z tym światem żałują najczęściej?

Bronnie Ware jest australijską autorką tekstów i mówczynią motywacyjną. Wiele lat pracowała w hospicjach jako opiekunka paliatywna. Codziennie obcowała więc z osobami, które znajdowały się na granicy życia i śmierci. Często rozmawiała z pacjentami w stanie krytycznym. W książce „Czego najbardziej żałują umierający” podzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z tego okresu.

Bronnie Ware zdradziła także, czego osoby odchodzące z tego świata, żałują najbardziej. Pokreśliła, że większość osób tuż przed śmiercią zapomina o karierze i nie przywiązuje wagi do sukcesów, które udało im się osiągnąć, pracując. Na co więc skarżą się pacjenci tuż przed śmiercią? „Żałuję, że nie miałem odwagi żyć tak, aby być wiernym sobie, a nie takim, jakiego oczekiwali ode mnie inni. To był najczęstszy żal ze wszystkich” – napisała Bronnie Ware w swojej książce.

Była opiekunka paliatywna zaznaczyła, że osoby umierające często wspominają wspaniałe chwile, które udało się im spędzić z rodziną oraz przyjaciółmi. Jednocześnie żałują, że takich – pięknych i beztroskich – momentów nie było w ich życiu więcej. Nie mogą przebaczyć sobie również, że wiele lat temu – zazwyczaj przez natłok obowiązków – utracili kontakt z bliskimi.

Nie przegap