Obserwuj w Google News

Leśny savoir-vivre. O tym grzybiarze powinni bezwzględnie pamiętać

2 min. czytania
09.08.2023 13:17
Zareaguj Reakcja

Deszczowa pogoda sprawiła, że lasy w całej Polsce wypełniły się grzybami. Sezon na grzybobrania trwa w najlepsze. Podczas porannych spacerów można znaleźć naprawdę imponujące okazy. Turyści i miłośnicy leśnych wycieczek powinni jednak przestrzegać leśnego savoir-vivre. Okazuje się, że nie każdy pamięta o tych, prostych zasadach.

Leśny savoir-vivre. O tym grzybiarze powinni pamiętać
fot. Facebook@Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe

Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, powinniśmy pamiętać o dobrych manierach. Niestety okazuje się, że miłośnicy grzybobrań nie zawsze przestrzegają leśnego savoir-vivre. Przedstawiciele Lasów Państwowych narzekają na turystów, którzy nie umieją zachować się w lesie. Grzybiarze podczas zbiorów nierzadko niszczą przestrzeń leśną i płoszą dziką zwierzynę – wszystko by znaleźć najbardziej dorodne i imponujące okazy.

Nadleśnictwo Daleszyce, które leży u stóp Gór Świętokrzyskich postanowiło przypomnieć grzybiarzom i turystom o zasadach, które obowiązują w lesie. Leśnicy opublikowali na Facebooku post. – Te kilka punktów to podstawa godnego zachowania się w lesie. By po powrocie z lasu mieć tylko miłe wspomnienia, stosuj się do przepisów prawa, szanuj przyrodę i innych użytkowników lasu – zaznaczyli leśni eksperci.

Chcesz wjechać do lasu? Lepiej dobrze się zastanów

W jaki sposób turyści najczęściej zakłócają spokój w lesie? Przedstawiciele Nadleśnictwa Daleszyce zaznaczyli, że niektórzy przyjeżdżają na grzyby samochodami i parkują pojazdy pośród drzew lub na wewnętrznych ścieżkach. Za takie zachowanie grozi mandat – przypominają leśnicy.

Zobacz również:   Te grzyby rosną w lasach w sierpniu. Rozpoznasz je błyskawicznie

Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi jest zabroniony, z wyjątkiem dróg dopuszczonych do ruchu publicznego. Takie drogi są oznaczone wyraźnymi tablicami o tym informującymi. By nie narazić się na mandat, zostaw swoje auto na parkingu leśnym lub poboczu drogi publicznej, jeśli pozwalają na to warunki i nie zabraniają przepisy ruchu drogowego – tłumaczą.

Redakcja poleca

Zaśmiecanie lasów to już plaga. Leśnicy apelują

Jakie grzechy jeszcze popełniają grzybiarze w trakcie zbiorów? Leśnicy zaznaczają, że nieustannie dużym problemem są śmieci walające się pomiędzy drzewami. Plastikowe odpadki rozkładają się bardzo długo i zagrażają życiu dzikich zwierząt.

– Butelki, puszki czy opakowania po jedzeniu nie tylko szpecą, ale mogą być niebezpieczne dla mieszkańców lasu. Zbieranie śmieci na tysiącach hektarów lasu, jest praktycznie niewykonalne. Dlatego, jeśli przyniosłeś coś ze sobą, to zabierz to wychodząc z lasu!

Nie przegap

RadioZET.pl