Obserwuj w Google News

Leśnicy wystosowali apel. „Najlepiej się nie zbliżać”

2 min. czytania
02.06.2023 09:36
Zareaguj Reakcja

Nadleśnictwo Baligród na facebookowym fanpage’u opublikowało zdjęcie młodego jelonka buszującego w wysokich trawach. Eksperci zaapelowali do turystów, odwiedzających lasy w sezonie, by ci nie ingerowali w środowisko naturalne dzikich zwierząt. – Przyroda rządzi się swoimi prawami – zaznaczono we wpisie.

Leśnicy wystosowali apel
fot. MAREK DYBAS/REPORTER

Późną wiosną i latem turyści znacznie chętniej odwiedzają lasy. Nie każdy jednak pamięta, że to środowisko, w którym należy zachować szczególną ostrożność. Dzikie zwierzęta traktują las jak swój dom. Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród na Facebooku przypomnieli, że należy to uszanować i respektować ich przestrzeń.

Niestety niektórzy turyści, widząc w lesie młode zwierzęta – sarnę, jelenia, zająca – podchodzą do nich, robią im zdjęcie, próbują ich dotknąć. Młode wyglądają uroczo, niewinne, bezradnie i wzbudzają u ludzi pozytywne emocje. Eksperci proszą jednak turystów, by w podobnych sytuacjach zachwali zdrowy rozsądek i nie reagowali. Gdy podczas spaceru w niedalekiej odległości od nas pojawi się na przykład jelonek, powinniśmy cicho odejść, nie ingerując w jego przestrzeń. – Przyroda rządzi się swoimi prawami i często najlepiej dla niej jest, gdy się jej nie pomaga – zaznaczyli leśnicy.

Pamiętajmy, że znajdując w lesie młode zwierzę najlepiej się do niego nie zbliżać  - – zaapelowali.

Dlaczego nie dotykać młodych? „Matka dyskretnie obserwuje”

Chociaż mogłoby się wydawać, że delikatne pogłaskanie małego stworzonka w lesie jest dla niego niegroźne, to jedynie pozory. Nawet jeśli maluch nie ucieka, powinniśmy go ominąć. Nadleśnictwo Dobrzejewice na oficjalnej stronie internetowej wyjaśniło, dlaczego to takie ważne.

Redakcja poleca

Dotykając młode zwierzę, szkodzimy mu. Przechodzi naszym zapachem, który potem odstrasza jego naturalnych opiekunów – zaznaczyli specjaliści dosadnie.

Leśnicy zauważyli także, że chociaż maluch może wydawać się porzucony i samotny, zazwyczaj matka dyskretnie obserwuje go z bezpiecznej odległości. – Zbliża się tylko na czas karmienia – podkreślono.

To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania - – dodano.

Zobacz również:  Żółta zawiesina pojawiła się na wodzie. Nadleśnictwo tłumaczy, czy należy się bać

Internauci dziękują za radę. „Człowiek bardzo często kieruje się odruchowo sercem”

Post Nadleśnictwa Baligród wzbudził duże zainteresowanie internautów. Użytkownicy platformy społecznościowej w komentarzach dziękowali ekspertom za ważną wskazówkę. – Człowiek bardzo często kieruje się odruchowo sercem, ale to niestety bywa ze szkodą dla tych zwierząt – zauważył jeden z obserwatorów.

Wiadomo, że lepiej się nie zbliżać do zwierząt spotkanych w lesie, zachować trzeba dystans. One są u siebie, las jest ich domem. Lepiej nie narażać się.
Na te słowa nigdy nie jest za późno. Trzeba to powtarzać jak mantrę. Przyroda sobie poradzi. My co najwyżej możemy zaszkodzić.
5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl