Obserwuj w Google News

Leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Chodzi o pewne owady

2 min. czytania
12.09.2023 14:50
Zareaguj Reakcja

Lubisz spacerować po lesie? A może regularnie wybierasz się na grzybobrania? Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne zaapelowali do internautów oraz internautek o czujność. Ostrzegają przed owadami, które w ostatnich dniach są szczególnie aktywne. Bliskie spotkanie z nimi może okazać się niebezpieczne.

osa
fot. East News

Spacer po lesie może być niezwykle odprężający i relaksujący. Warto jednak pamiętać, że las to dom dla wielu dzikich zwierząt, a także przestrzeń pełna owadów, które w niektórych okolicznościach mogą okazać się groźne. Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne na Facebooku zwrócili uwagę na to, że w ostatnich dniach w lasach można zaobserwować wzmożoną aktywność os. Specjaliści w związku z zaistniałą sytuacją poprosili grzybiarzy i spacerowiczów o czujność.

- UWAŻAJCIE NA SIEBIE. W lesie głośno "bzyczy". Kilka ostatnich dni - bez opadów i ciepłych, spowodowało większą niż zwykle aktywność os. Ruszając na poszukiwania grzybów, owoców, czy zwyczajnie wybierając się na spacery, uważajcie na te owady – zaznaczyli leśnicy na Facebooku, cytowani przez portal Interia Kobieta, który jako pierwszy powiadomił o apelu. 

Redakcja poleca

Eksperci poradzili także internautom, by ci uważnie patrzyli pod nogi i spacerując krętymi, leśnymi ścieżkami, się nie rozpraszali. Osy często zakładają bowiem gniazda pod gałęziami drzew lub w norach ziemnych. W taką „pułapkę” nietrudno jest wdepnąć. – Możecie wpaść na sporą "minę" – zauważyli eksperci.

Co zrobić, gdy dojdzie do użądlenia? Leśnicy tłumaczą

Użądlenie osy szczególnie niebezpieczne jest dla osób uczulonych. – Takie spotkanie może wywołać wstrząs anafilaktyczny – przypominają leśnicy w poście. Eksperci radzą, by osoby świadome uczulenia podczas wypraw do lasu zawsze miały przy sobie ampułkostrzykawkę zawierającą adrenalinę do samodzielnego użycia. W sytuacji objawów ciężkiej reakcji alergicznej może bowiem uratować im życie.

Zobacz również:  Posiadanie tego psa już niedługo będzie zabronione? Stanowczy apel ministra

Pozostałe osoby w przypadku użądlenia powinny przede wszystkim zachować spokój i nie panikować. W uśmierzeniu bólu pomóc może na przykład kwaśny okład.

– Schłodzenie miejsca ugryzienia przynosi natychmiastową ulgę – zaznaczają leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Dodają, że w czasie wzmożonej aktywności os w lasach warto wyposażyć się w maść zawierającą hydrokortyzon lub środki z dimetyndenem. Te produkty mogą bowiem okazać się pomocne.

Nie przegap
Najlepsze przyprawy do grzybów
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock