Obserwuj w Google News

Łudząco przypomina skorpiona. "Mamy dobrą i złą wiadomość"

2 min. czytania
25.10.2023 17:37
Zareaguj Reakcja

Lasy Państwowe regularnie informują internautów o owadach, które pojawiają się w Polsce. Tym razem leśnicy opublikowali zdjęcie stworzenia łudząco przypominającego skorpiona. „Mamy dobrą i złą wiadomość” – zaznaczyli w poście na platformie X (dawniej Twitter). Wpis leśnych ekspertów zwrócił uwagę internautów.

Leśnicy opublikowali nietypowe zdjęcie
fot. X@LPanstwowe

Leśnicy trzymają rękę na pulsie. Regularnie informują internautów oraz internautki o owadach, które w danym okresie roku, można spotkać w Polsce – na przykład spacerując. Wpisy ekspertów bywają bardzo pomocne. Jak powszechnie wiadomo – nie wszystkie owady są przyjazne ludziom. Od niektórych warto trzymać się z daleka.

„Gość ze zdjęcia żyje w Polsce”. Leśnicy zaniepokoili internautów

W jednym z najnowszych postów, opublikowanych na platformie X (dawniej Twitter) przedstawiciele Lasów Państwowych przybliżyli internautom zaleszczotka. Leśnicy opublikowali zdjęcie owada, który swoim wyglądem łudząco przypomina niewielkiego skorpiona. Jak nietrudno się domyślić, fotografia przykuła uwagę użytkowników platformy społecznościowej. „Mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że gość ze zdjęcia żyje w Polsce” – zaznaczyli eksperci.

Przedstawiciele Lasów Państwowych wyjaśnili, że mimo wizualnego podobieństwa owad ze zdjęcia nie ma wiele wspólnego ze skorpionem. „To zaleszczotka, mierzący kilka milimetrów pajęczak. Jest drapieżnikiem polującym na niewielkie bezkręgowce. Nie ma kolca jadowego” – zaznaczono, jednocześnie tłumacząc internautom, że zaleszczotki nie są groźne dla ludzi.

Redakcja poleca

Zaleszczotki: Co to za owady i gdzie występują?

Zaleszczotki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niebezpieczne. Nie należy się ich jednak obawiać. To niewielkie pajęczaki – osiągają przeważnie od dwóch do ośmiu milimetrów długości. Charakteryzują się szczypcami. To właśnie za ich pomocą polują na swoje ofiary – inne bezkręgowce.

Zobacz również:   Lasy Państwowe ostrzegają. To już inwazja. "Mogą ugryźć"

Zaleszczotki występują w Polsce od dawna. Żyją pod kamieniami lub w ściółce leśnej, można więc spotkać je na przykład w czasie grzybobrania. Zaleszczotek nie należy się jednak obawiać. To owady nastawione do ludzi bardzo pokojowo.

Eksperci wyróżniają wiele gatunków zaleszczotek. Jeden z nich zaleszczotek książkowy, zwany również pospolitym – jak wskazuje jego nazwa - lubi przesiadywać w bibliotekach. Zaleszczotek książkowy upodobał sobie stare księgozbiory – znacznie częściej widywany jest, więc w muzealnych, niż w domach.