Obserwuj w Google News

Lekarze nie wierzyli, że bliźniaki przeżyją. Pobiły rekord

2 min. czytania
08.03.2023 15:28
Zareaguj Reakcja

Bliźnięta Adiah i Adrial Rajendram urodziły się w szpitalu w Toronto 4 marca 2022 roku. Ważyły łącznie zaledwie 750 gramów i żaden lekarz nie dawał im szansy na przeżycie. Jak widać, medycyna czasami może się mylić. Dzieci niedawno świętowały pierwsze urodziny. Trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodsze wcześniaki, które przeżyły.

Lekarze nie wierzyli, że bliźniaki przeżyj
fot. shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Historia Adiahy i Adriala Rajendram jest niesamowita. Bliźniaki przyszły na świat w kanadyjskim Teksasie 4 marca 2022 roku. Wówczas ich mama była w 22. tygodniu ciąży. Dzieci urodziły się więc 126 dni przed planowanym terminem. Lekarze odradzali ciężarnej walkę o życie pociech. Nie dawali im bowiem żadnych szans na przetrwanie. Kobieta wcześniej poroniła już jedno dziecko, stwierdziła więc, że tym razem się nie podda. Gdyby nie jej upór dzieci najprawdopodobniej nie świętowałyby pierwszych urodzin.

Redakcja poleca

Urodziły się „na granicy możliwości przeżycia”. Matka walczyła o ich życie

Maleńka Adiah Rajend przyszła na świat wcześniej. Dziewczynka zaraz po porodzie ważyła zaledwie 330. 23 minuty później dołączył do niej brat. Adrial Rajend ważył nieco więcej, bo 420 gramów. Światowi lekarze określają 22. tydzień ciąży jako „granicę możliwości przeżycia”. To oznacza, że bliźniaki z Kanady miały niesamowite szczęście. - Gdyby urodziły się choćby godzinę wcześniej, nie podjęto by próby ratowania ich życia - wytłumaczył Guinness World Records, nawiązując do procedur medycznych.

Kiedy zaczęłam rodzić, w szpitalu, do którego zostałam przyjęta, dzieciom odmówiono wszelkich środków podtrzymujących życie i prawie pozostawiono je na śmierć.

Lekarze odradzali Shakinie Rajendram, mamie bliźniaków walkę o życie pociech. Tłumaczyli kobiecie, że bliźniaki są zbyt słabe, by przetrwać poza jej ciałem. Podkreślali, że mają zerowe szanse na przetrwanie. To jednak nie zniechęciło kobiety. Dziś, patrząc na dorodne maluchy, nie żałuje swojej decyzji. Podkreśla jednak, że pierwsze miesiące po porodzie nie były dla niej łatwe.

Wiele razy obserwowaliśmy, jak dzieci prawie umierają na naszych oczach - - zaznaczyła mama bliźniaków w rozmowie z BBC.

Jak bliźniaki czują się dziś? Zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa

Jak rodzeństwo ma się dziś? Rodzice podkreślają, że maluchy szybko się rozwijają i czuja się doskonale. Rok po przyjściu na świat zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najmłodsze bliźniacze wcześniaki, które przeżyły.

Mama dzieci zdradziła, że Adiah waży obecnie 6 kilogramów. Adrial przerósł siostrę i również ma się świetnie. W trakcie ostatnich miesięcy kilkukrotnie był jednak hospitalizowany.

RadioZET.pl