"Latające kleszcze" atakują grzybiarzy. Lasy Państwowe tłumaczą, jak się przed nimi chronić
Strzyżaki sarnie, często nazywane "latającymi kleszczami", czyhają na grzybiarzy. Przedstawiciele Lasów Państwowych tłumaczą, jak ustrzec się przed tymi uciążliwymi owadami.

Strzyżak sarni, inaczej jeleni, to przedstawiciel rzędu muchówek. Za sprawą swojego wyglądu często nazywany jest też "latającym kleszczem". Owad ten, w przeciwieństwie do wspomnianego pajęczaka, nie jest groźny i nie przenosi boreliozy. Jednak jego ugryzienia mogą być dotkliwe, swędzące i wywoływać reakcją alergiczną.
Kilka dni temu Lasy Państwowe na swojej stronie na Facebooku zamieściły post na temat strzyżaków. Przedstawiciele jednostki wyjaśnili, jak ustrzec się przed tymi uciążliwymi owadami. Okazuje się, że "latające kleszcze" mają pewne preferencje w stosunku do barw.
"Latające kleszcze" atakują grzybiarzy. Lasy Państwowe tłumaczą, jak się przed nimi chronić
"Jesienią na grzybiarzy czają się strzyżaki sarnie. Każdy, kto miał z nimi nieprzyjemność, wie, jak uciążliwe to owady. Pal sześć, gdy tylko nas oblezą, w końcu szukają jeleniowatych, ale niestety zdarza się, że postanowią ugryźć, a to nie jest przyjemne doświadczenie" - rozpoczęły swój wpis Lasy Państwowe.
Dalej jednostka podpowiedziała, jak ustrzec się przed atakiem "latających kleszczy". Badania wykazały, że strzyżaki mają pewne preferencje w stosunku do barw. Zdecydowanie częściej wybierają takie kolory jak czarny, czerwony oraz niebieski. Rzadziej lgną do białego czy żółtego.
Zobacz także: Lasy Państwowe ostrzegają. Wyparz lub przemroź, zanim zjesz
Choć idąc do lasu instynktownie ubieramy się raczej na ciemno, dla spokoju może warto rozważyć nieco bardziej awangardowy strój - podsumowały Lasy Państwowe.
Strzyżak sarni - najważniejsze informacje
Strzyżaki sarnie występują na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Jaka sama nazwa owadów wskazuje, atakują przede wszystkim sarny, jelenie oraz łosie. Ich pożywienie stanowi krew tych ssaków. Najbardziej aktywne są w miesiącach czerwiec - wrzesień - podaje portal odstraszanie.pl.
"Latające kleszcze" są też bardzo uciążliwe dla ludzi. Wczepiają się we włosy, próbują dostać się do nosa, oczu i ust. Niekiedy mogą też kąsać. Wówczas na ciele może pojawić się swędząca i bolesna grudka. Taki ślad najczęściej utrzymuje się na skórze przez 2-3 tygodnie. Czasem jednak znika dopiero po upływie kilku miesięcy, a nawet roku.
- Ten grzyb do złudzenia przypomina kanię. Pomyłka może mieć fatalne skutki
- Jak sprawdzić, czy grzyb jest zdrowy? Wystarczy ta prosta sztuczka
- Poznaj szybki sposób na robaczywe grzyby. Wystarczy popularny produkt z twojej kuchni
Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce. Uważaj na nie! [GALERIA]
