Obserwuj w Google News

Niezwykły "Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych". Leśnicy zachęcają do posadzenia drzewa

2 min. czytania
16.10.2023 09:55
Zareaguj Reakcja

Pod koniec października odbędzie się kolejna edycja akcji sadzenia drzewek w "Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych". Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, na zgłoszenie mają czas do poniedziałku. Przedstawiamy szczegóły.

"Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych". Leśnicy zachęcają do posadzenia drzewa
fot. Karolina Adamska/East News

"Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Babki (woj. wielkopolskie). Od 2012 roku chętni mogą tu posadzić drzewo (dąb szypułkowy) w celu upamiętnienia jakiegoś ważnego, pozytywnego wydarzenia w swoim życiu, na przykład zawarcia związku małżeńskiego, rocznicy ślubu, urodzenia dziecka, powrotu do ojczyzny z emigracji itp. Dodatkowo mogą zakopać pod nim zakorkowaną butelkę z przesłaniem dla przyszłym pokoleń. W środku mogą znajdować się m.in. zdjęcia, list czy dokumenty. 

Pod koniec października rusza kolejna edycja akcji sadzenia drzewek. Chętni od kilkunastu dni wysyłają swoje zgłoszenia. Przedstawiamy szczegółowe informacje.

Redakcja poleca

"Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych". Leśnicy zachęcają do posadzenia drzewa

Sadzenie drzewek w "Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Najbliższe wydarzenie zaplanowane jest na 28 października (sobota) na godzinę 9.00. Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, muszą przesłać swoje zgłoszenie na adres Nadleśnictwa Babki ( babki@poznan.lasy.gov.pl). W wiadomości należy podać m.in. krótki opis wydarzenia, na którego okoliczność zostanie posadzone drzewo, oraz tekst do umieszczenia na tabliczce okolicznościowej. Czas przyjmowania zgłoszeń kończy się w poniedziałek 16 października.

- Odwiedzają nas osoby, które chcą upamiętnić ważne dla siebie wydarzenia. Najczęściej jest nim zawarcie związku małżeńskiego, rocznica ślubu, narodziny dziecka, ale także przeróżne spotkania okolicznościowe czy przyjacielskie. Wiele osób przyjeżdża po latach, by ponownie uczcić jubileusz, sadząc kolejne drzewo - informuje Robert Okińczyc, nadleśniczy Nadleśnictwa Babki, cytowany przez portal poznan.lasy.gov.pl.

Jak dodaje, "cieszymy się, że możemy przyczynić się nie tylko do ekologicznej idei wspólnego sadzenia lasu, ale przede wszystkim dajemy możliwość upamiętnienia ważnych wydarzeń w życiu każdego z nas. Zasadzone drzewa będą świadectwem ważnej daty i pozostaną symbolem dla następnych pokoleń". Przypomnijmy, że każda osoba, która posadzi drzewko, otrzymuje certyfikat ze współrzędnymi geograficznymi swojej sadzonki.

Zobacz także:  Zarabiają na zbieraniu szyszek w lesie. Znamy konkretne kwoty

Ile kosztuje posadzenie drzewa?

Sadzenie jest darmowe. Sadzonki przekazuje nieodpłatnie Nadleśnictwo Babki. Istnieje też możliwość postawienia przy swoim drzewku tabliczki z wygrawerowanym, indywidualnym napisem. Plakietki zamawiane są przez nadleśnictwo, a koszt ich wykonania wynosi około 85 złotych - w tym wypadku opłatę ponosi osoba sadząca drzewko. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu przypomniała, że pierwsze dęby w "Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" zostały posadzone w we wrześniu 2012 roku. Obecnie jest ich już ponad 500. 

Nie przegap
Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Anna Jowsa)/babki.poznan.lasy.gov.pl/poznan.lasy.gov.pl