Obserwuj w Google News

Ten grzyb rośnie w miejscu pochowania zwłok. Lakówka ametystowa jest jadalna

2 min. czytania
07.11.2023 13:33
Zareaguj Reakcja

Lakówka ametystowa to niezwykły grzyb: nie tylko ze względu na swoje nietypowe, eleganckie ubarwienie. Rośnie on głównie w pobliżu cmentarzy i ma zastosowanie w kryminalistyce. Według niektórych źródeł, znalezienie lakówki ametystowej to znak, że w pobliżu mogą być zwłoki.

Lakówka ametystowa: tak rozpoznasz niezwykłego grzyba
fot. Shuttestock

Lakówka ametystowa to niewielki, jadalny grzyb z rodziny piestróweczkowatych, który wyróżnia się spośród innych. Średnica jego kapelusza nie przekracza zwykle 5 cm. Blaszki grzyba są grube, rzadkie, często pofalowane. Chociaż lakówkę można bez przeszkód jeść, nie jest ona zbytnio lubiana przez grzybiarzy: smak jest ledwie wyczuwalny, a po obróbce termicznej grzyb traci swoje walory kolorystyczne. Również "na starość" lakówka zmienia ubarwienie na żółtawe lub szare.

Niektórzy miłośnicy lakówki zalecają marynowanie grzyba i stosowanie go jako dodatku do sałatki jarzynowej czy jako dekorację do przekąsek. Pamiętajmy jednak, że wiele grzybów o nietypowym zabarwieniu jest trujących, dlatego należy zachować ostrożność. Lakówkę ametystową można pomylić m.in. z grzybówką fioletowawą czy strzępiakiem ziemistoblaszkowym.

Gdzie rośnie lakówka ametystowa?

Poszczególne gatunki grzybów mają konkretne preferencje co do rodzaju gleby, na której rosną. Lakówka ametystowa najbardziej “lubi” o dużej zawartości amoniaku i związków azotu. Związki te znajdują się przede wszystkim na cmentarzach, w miejscach po dawnych latrynach czy w pobliżu zwłok.

Niektórzy uważają, że lakówka ametystowa może być ważnym sygnałem dla policjantów, którzy szukają ciała. Oczywiście, sam grzyb nie musi świadczyć o tym, że mamy do czynienia z miejscem pochówku. Lakówkę ametystową spotkamy na ściółce lub na rozkładającym się drewnie. Lakówka ametystowa rośnie nie tylko w lasach, ale również w parkach czy przydomowych ogródkach.

Źródło: Radio Zet/lasy,gov.pl/encyklopedialesna.pl

Redakcja poleca