Obserwuj w Google News

Kwiaty na Boże Ciało. Te gatunki najlepiej nadają się do sypania na procesji

2 min. czytania
05.06.2023 14:49
Zareaguj Reakcja

Boże Ciało to wielkie, kościelne święto, które obchodzi się bardzo uroczyście. Wydarzenie jest dla katolików publiczną deklaracją wiary. Towarzyszy mu procesja połączona z sypaniem kwietnych płatków, które rozrzucają najczęściej dziewczynki w komunijnych sukienkach. Jak przygotować kwiaty na Boże Ciało i jakie gatunki do sypania podczas procesji wybierać?

Kwiaty na Boże Ciało - jakie wybrać?
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najbardziej uroczyście obchodzonych świąt liturgicznych. Do przechodzących wówczas ulicami miast procesji angażuje się dzieci. Chłopcy dzwonią dzwonkami w roli ministrantów, a dziewczynki – zazwyczaj w roku, w którym przystąpiły do pierwszej komunii - sypią kwiaty pod nogi kapłana idącego pod specjalnym baldachimem z monstrancją. To znak wdzięczności oraz oddanej czci. Kwiaty na Boże Ciało są ściśle zresztą związane z historią i tradycją święta; według wierzeń ludowych wszelkie poświęcone lub dekorujące ołtarze zioła i gałązki miały niezwykłe właściwości.

Redakcja poleca

Kwiaty na Boże Ciało. Gdzie je znaleźć i jak przygotować do sypania?

Rośliny pozyskuje się najczęściej z przydomowych ogrodów. Jeśli wierni nie mają takiej możliwości, mokupić cięte kwiaty na Boże Ciało na giełdzie, kwiaciarni czy lokalnym targu dzień przed uroczystością. Do obrywania płatków warto zaprosić dzieci – to dla nich świetna zabawa oraz dobra okazja do spędzenia czasu z rodzicami. Płatki należy włożyć do foliowego worka lub papierowej torebki i schłodzić przez czas pozostały do procesji w lodówce lub piwnicy.

Należy pamiętać, że kwiaty umieszczane w koszykach rzucających je dziewczynek powinny być jak najświeższe i na bieżąco uzupełniane podczas procesji (zazwyczaj robią to katechetki lub mamy).

Zobacz także: Werbena więdnie w oczach? To częsty powód

Kwiaty na Boże Ciało. Jakie gatunki wybrać?

Na Boże Ciało warto wybierać trwałe i niepylące gatunki. W ten sposób będą prezentować się pięknie i nie pobrudzą sukienki sypiącej je dziewczynki. Wśród najpopularniejszych gatunków kwiatów wybieranych na tę okoliczność są róże, piwonie, goździki czy nagietki. Zaradni rodzice sięgają czasem również po polne kwiaty, których drobne płatki zmieszane z różnymi odmianami róż prezentują się przepięknie.

Zobacz także: Postaw ten kwiat w domu. Przyciąga szczęście i pieniądze

Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/semini.pl/laflora.pl