Obserwuj w Google News

Kupiła obraz znanego malarza w lumpeksie. Dzieła szukano od 80 lat

2 min. czytania
05.09.2023 13:18
Zareaguj Reakcja

Środowisko związane z szeroko rozumianą kulturą obiegła sensacyjna wiadomość. Na strychu mieszkanki amerykańskiego stanu New Hampshire odnaleziono kosztowny obraz pędzla jednego z najpopularniejszych amerykańskich ilustratorów. Sama zainteresowana zakupiła unikatowy egzemplarz w...lumpeksie.

Kupiła w lumpeksie zaginiony obraz wart fortunę.
fot. Cagkan Sayin/Shutterstock, N. C. Wyeth na potrzeby książki "Ramona"/Le Double Expresso RTL2/Facebook

Kobieta, która postanowiła pozostać anonimowa, wywołała spore zamieszanie wśród znawców sztuki amerykańskiej. Wszystko za sprawą obrazu, który znalazła w 2017 roku w Savers - sieciowym sklepie z używanymi rzeczami i odzieżą w Manchesterze w stanie New Hampshire; klientka zdecydowała zresztą o zabraniu dzieła do domu wyłącznie dlatego, że potrzebowała ładnej ramy. Poniosła koszt zaledwie 4 dolarów (ok. 17 złotych). Nie wiedziała, że stała się w ten sposób właścicielką zaginionej od 80 lat pracy N. C. Wyetha – popularnego ilustratora i malarza.

Redakcja poleca

Kupiła zaginiony obraz znanego malarza. Dzieła szukano od 80 lat

Portal Boston Globe informuje, że kobieta próbowała szukać informacji na temat zakupionej pracy; nie udało jej się jednak znaleźć nic interesującego (!), więc powiesiła obraz w swojej sypialni. Po kilku latach dzieło powędrowało na strych, gdzie spędziło wiele miesięcy. 2023 rok przyniósł jednak przełom: kobieta ponownie zainteresowała się genezą obrazu. Opublikowała jego zdjęcie na facebookowej grupie dotyczącej używanych przedmiotów niewiadomego pochodzenia. Internauci polecili właścicielce dzieła skontaktowanie się z konserwatorką zabytków i ekspertką od twórczości członków rodziny Wyeth – Lauren Lewis.

W ten sposób doszło do spotkania dwóch kobiet, które przyniosło owocne rezultaty. Okazało się, że dzieło ze strychu to jedna z ilustracji autorstwa Newella Conversa Wyetha stworzonych do napisanej przez Helen Hunt Jackson książki „Ramona”. Lewis podkreśla, że nikt nie wie, co działo się z obrazem przez ostatnie 80 lat. Nie wiadomo też, w jaki sposób trafił do lumpeksu.

Zobacz także: Mroczna prawda o znanej postaci literackiej. Humpty Dumpty wcale nie był jajkiem?

Obraz N. C. Wyetha wart nawet milion złotych. Aukcja już niedługo

Obraz, który namalował N. C. Wyeth, trafił do domu aukcyjnego Bonhams Skinner. Zatrudnieni tam eksperci szacują, że wartość dzieła może sięgać nawet 250 tysięcy dolarów (ok. miliona złotych).

Scena uchwycona przez Wyetha to pełne napięcia spotkanie tytułowej bohaterki książki Helen Hunt Jackson – Ramony – i jej apodyktycznej, przybranej matki, Señory Moreno. Akcja powieści jest osadzona w XIX-wiecznym Meksyku i południowej Kalifornii – terenie anektowanym przez Stany Zjednoczone i odzieranym stopniowo z dawnych tradycji. Na tym tle rozgrywają się perypetie osieroconej dziewczyny, która z pochodzenia jest Szkotką oraz rdzenną Amerykanką. N. C. Wyeth stworzył na potrzeby powieści cztery ilustracje. Teraz oryginał jednej z nich, odnaleziony po latach, ma zostać sprzedany za zawrotną kwotę.

Nie przegap