Obserwuj w Google News

Burza w sieci. Ksiądz odmówił ochrzczenia dziecka z in vitro. "Mnie już nic nie zdziwi"

2 min. czytania
10.08.2023 12:58
Zareaguj Reakcja

Ksiądz Piotr Jarosiewicz aktywnie działa w mediach społecznościowych – często i chętnie odpowiada na pytania użytkowników TikToka dotyczące wiary i moralności chrześcijańskiej. Niedawno podzielił się ze swoimi obserwatorami wiadomością, jaką dostał do internauty. – Ksiądz nie ochrzcił syna znajomej, bo to dziecko z in vitro – brzmiała.

Ksiądz odmówił ochrzczenia dziecka z in vitro
fot. shutterstock/TikTok@ks.piotrjarosiewicz

Jak powszechnie wiadomo, Kościół katolicki sprzeciwia się metodom zapłodnienia pozaustrojowego. Okazuje się, że czasami księża nieprzychylnie patrzą na rodziny, które zdecydowały się skorzystać z in vitro. Wykluczają je ze wspólnoty, na przykład odmawiając chrztu poczętym w ten sposób dzieciom. Czy takie zachowanie jest zgodne z zasadami obowiązującymi w Kościele katolickim? Ksiądz Piotr Jarosiewicz, który aktywnie działa w mediach społecznościowych, postanowił zabrać głos w tej sprawie.

Czy dziecko, które powstało w wyniku zapłodnienia in vitro, może zostać ochrzczone?

Profil ks. Piotra Jarosiewicza cieszy się na TikToku bardzo dużą popularnością – obserwuj go ponad 284 tys. użytkowników popularnej aplikacji. Duchowny wykorzystuje te zasięgi, by głosić słowo Boże i rozwiewać wątpliwości wierzących internautów. Chętnie odpowiada na pytania obserwatorów i dzieli się także z nimi swoimi przemyśleniami. Duchowny jest wyjątkowo pozytywnie nastawiony do swoich obserwatorów – to sprawia, że wiele osób radzi się go w różnych sprawach dotyczących Kościoła.

Redakcja poleca

Kapłan w jednym z najnowszych filmów postanowił odnieść się do wiadomości, jaką niedawno otrzymał od obserwatora. Brzmiała następująco:

Ksiądz nie ochrzcił syna znajomej, bo dziecko jest z in vitro. Także mnie już nic nie zdziwi.

Co na to kapłan? – Nie istnieje żaden kościelny przepis, mówiący iż dziecko poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia nie może zostać ochrzczone w wierze katolickiej – zaznaczył ks. Piotr Jarosiewicz. I dodał: –Tutaj możemy się ewentualnie odnieść do rodziców, którzy na chrzcie mówią, że wychowają dziecko w wierze katolickiej, że sami będą przykładem dla pociechy.

Zobacz również:  Czy praca w niedziele to grzech? Ksiądz z TikToka rozwiewa wszelkie wątpliwości

Duchowny kończąc film zwrócił się do par, które mają problem z naturalnym poczęciem dziecka. – Bardzo zachęcam do naprotechnologii – zaznaczył. – Działają obecnie cztery kliniki w Polsce zajmujące się naprotechnologią. Pomaga ona osobom, które w klinice in vitro słyszą diagnozę, że są bezpłodne lub niepłodne – dodał.

Nie przegap
najbardziej popularne imiona w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Lopolo

RadioZET.pl