Obserwuj w Google News

To zdarzyło ci się podczas spowiedzi? Nie czekaj, zareaguj

2 min. czytania
25.10.2023 15:35
Zareaguj Reakcja

Wierni Kościoła katolickiego często przystępują do spowiedzi świętej. To jeden z sakramentów, który ma umacniać ich wiarę i sprawić, że poczują się lepiej. Niestety nie zawsze spowiedź działa w ten sposób. Nierzadko w konfesjonale ludzie spotykają się z krytyką, czasami zdarza się, że kapłan pozwala sobie nawet na poniżające komentarze. Co wówczas powinna zrobić osoba, która – z nadzieją na pokrzepienie – przystąpiła do spowiedzi świętej?

Ksiądz krytykuje cię podczas spowiedzi
fot. Karol Porwich/East News

Sakrament pokuty i pojednania to zdecydowanie jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim. Wierni powinni przystępować do niego regularnie, by móc z czystym sumieniem przyjmować Eucharystię. W czasie spowiedzi wierny wyznaje kapłanowi swoje grzechy i przewinienia. Duchowny powinien wysłuchać go, odnieść się do tego, co powiedział i zadać mu pokutę, będącą zadośćuczynieniem Bogu oraz bliźniemu.

Spowiedź dla większości osób jest stresująca. Życzliwe podejście kapłana potrafi jednak być bardzo pomocne. Niestety zdarza się, że duchowni w czasie sakramentu pokuty krytykują spowiedników – wyśmiewają ich ułomności i odnoszą się do nich w pogardliwy sposób. Takie zachowanie kapłana może skutecznie zniechęcić do regularnego przystępowania do spowiedzi świętej. Jak powinien zachować się wierny, który czuje, że w konfesjonale został potraktowany niewłaściwie? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć ks. Piotr Jarosiewicz. Rada duchownego bardzo spodobała się internautom.

Redakcja poleca

Ksiądz postawił sprawę jasno. Jego odpowiedź spodobała się internautom

Ks. Piotr Jarosiewicz aktywnie działa w mediach społecznościowych. Kapłan często i chętnie odpowiada na pytania, które nurtują internautów. Zazwyczaj dotyczą one wiary oraz moralności chrześcijańskiej. Ks. Piotr Jarosiewicz cieszy się dużą sympatią i jeszcze większym zaufaniem obserwatorów. Jego konto na TokToku jest niezwykle popularne – śledzi je ponad 280 tys. użytkowników platformy społecznościowej.

Niedawno jeden z internautów zapytał księdza, co zrobić, gdy podczas sakramentu pokuty spowiednik „poniża, krytykuje, ocenia”. Duchowny na wstępie zauważył, że takie sytuacje nie powinny się zdarzać.

Zobacz również:  Ksiądz odniósł się do łańcuszków internetowych. Tak je podsumował

To zdarzyło ci się podczas spowiedzi? Zareaguj

Ks. Piotr Jarosiewicz zaznaczył, że żaden kapłan nie powinien poniżać wiernych, którzy zdecydowali się wyznać swoje grzechy i przewinienia. „To może zamknąć drzwi do Kościoła i do Boga” – podkreślił. „Mamy prawo zmienić spowiednika” – dodał.

Kapłan zaznaczył, że spowiednik może nie mieć świadomości, swoim zachowaniem zniechęca wiernych do korzystania ze spowiedzi świętej. Doradził, by szczerze z nim o tym porozmawiać i powiedzieć mu o swoich negatywnych odczuciach. „Wtedy będzie wiedział, że musi się zmienić” – zauważył.