Obserwuj w Google News

Koniec świata jest bliski? Teoria fałszywej próżni przeraża

2 min. czytania
28.03.2023 10:17
Zareaguj Reakcja

Wszelkie tajemnicze teorie od zawsze fascynowały ludzkość. Obecnie można je dystrybuować łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej – niezwykle pomocne są w tym media społecznościowe. Jednym z najchętniej omawianych pojęć jest potencjalny koniec świata. Ludzie zastanawiają się też nas sensem życia i znaczeniem ludzkiej egzystencji na Ziemi. Według popularyzowanej na TikToku teorii fałszywej próżni świat, który znamy, może w jednej chwili pęknąć jak bańka mydlana.

Koniec świata a teoria fałszywej próżni.
fot. Vilmos Varga/Shutterstock

Osoby upowszechniające założenia związane z fałszywą próżnią zaznaczają, że wszechświat wcale nie musi być tak stabilny, jak ludziom się wydaje. Co ciekawe – to nie zwolennicy teorii spiskowych stworzyli tę hipotezę; ma ona oparcie w fizyce, a na jej temat powstają materiały pisane przez pracowników naukowych.

Doktor Tim Andersen z centrum badawczego Instytutu Technologicznego w Georgii (Georgia Institute of Technology) w artykule „Wszechświat może być fałszywą bańką próżniową” (The universe may be a false vacuum bubble) na portalu medium.com porównuje teorię do mieszkania w miejscu położonym w dolinie otoczonej górami. Mieszkańcowi doliny – ze względu na otoczenie – wydaje się, że jest ona najniżej położonym miejscem, ale nie wie, że po drugiej stronie gór znajduje się strome zbocze prowadzące do morza. To morze jest zatem prawdziwą próżnią – najniższym możliwym stanem energii, a dolina tylko sprawia takie wrażenie (czyli to fałszywa próżnia). Jeżeli teoria jest prawdziwa, oznacza to, że koniec świata może nastąpić w każdej chwili, a nasze życie na Ziemi - jako zaledwie iluzja – zakończyć się błyskawicznie, bo to, że jest teraz stabilne, nie oznacza, że zawsze takie będzie.

Redakcja poleca

Koniec świata jest związany z teorią fałszywej próżni? Inne wyjaśnienia

Internauci upowszechniający teorię na TikToku również posługują się obrazowymi porównaniami, choć już nie w tak naukowym tonie. Na nagraniach publikowanych w serwisie wyjaśniają, że prawdziwy, wielki wszechświat można wyobrazić sobie jako garnek gotującej się wody. Nasza ziemska rzeczywistość ma być w tym garnku zaledwie pęcherzykiem – bańką, która w każdym momencie może pęknąć i zupełnie zniknąć.

Inni decydują się na jeszcze prostsze wyjaśnienie – też na przykładzie bańki, ale tej mydlanej. Proszą obserwatorów o utożsamienie jej ze znanym nam światem. Jeżeli bańka pęknie – koniec świata nastąpi szybciej, niż wszystkim się wydaje, a nasza rzeczywistość po prostu rozpłynie się w nicość.

Zobacz także: Niepokojąca przepowiednia Nostradamusa na wiosnę 2023 roku. "7 miesięcy, wielka wojna"

Koniec świata – czy można się na niego przygotować?

Kosmolożka Sophia Gad-Nasr, posługująca się na TikToku nickiem @astropartigirl, postanowiła wyjaśnić, czy (w przypadku prawdziwości teorii) koniec świata można w jakiś sposób przewidzieć i się na niego przygotować. W nagraniu mówi, że mimo teoretycznego następowania rozkładu fałszywej próżni z szybkością światła, ludzie nadal zastanawiają się, czy będą w stanie to odpowiednio wcześniej zauważyć.

Uderzyłoby nas to i połknęło tak szybko, że nawet nie wiedzielibyśmy, że nadchodzi. Nie ma więc możliwości, by wiedzieć, że bańka fałszywej próżni nadciąga w naszą stronę. Z dobrych wieści – wydarzyłoby się to tak szybko, że niczego byśmy nie poczuli - – wyjaśnia naukowczyni.

RadioZET.pl/medium.com/@astropartigirl/TikTok