Komunikat GIS. Używasz kominka, pieca węglowego? Uważaj
„Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla” – zauważa Główny Inspektorat Sanitarny we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych. Eksperci apelują do osób, które używają kominka, gazowego podgrzewacza wody, pieca węglowego, gazowego lub olejowego. „Róbcie regularne przeglądy” – ostrzegają.

Chociaż w bieżącym roku długo możemy cieszyć się piękną, jesienną pogodą, wieczory i noce są coraz chłodniejsze. Sezon grzewczy rozpoczął się już kilka tygodni temu. Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał o zagrożeniach, które ze sobą niesie. Eksperci apelują o ostrożność. Przypominają, jak nie dopuścić do zatrucia czadem. Tłumaczą, jak rozpoznać pierwsze symptomy nadmiernego obcowania z tlenkiem węgla.
Niewidzialny zabójca. Tak się przed nim ochronisz
Czad, a właściwie tlenek węgla to silnie trujący gaz. Jest bezbarwny i bezwonny – przez co trudno wykryć go w pomieszczeniu. To czyni go wyjątkowo niebezpiecznym. Tlenek węgla często nazywa się niewidzialnym zabójcą. Powstaje w wyniku niepełnego spalania niektórych substancji: węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu). Pojawienie się czadu w mieszkaniu bądź domu jest najczęściej wynikiem działania niesprawnego, wadliwego urządzenia grzewczego.
Główny Inspektorat Sanitarny na początku sezonu grzewczego postanowił zaapelować do osób, które na co dzień używają: kominków, gazowych podgrzewaczy wody, pieców węglowych, gazowych i olejowych. „Bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane” – zaznaczają eksperci. Jak się przed nim zabezpieczyć?
Zobacz również: Kiedy rozpocznie się sezon grzewczy? Reguluje to pewna zasada
GIS apeluje, by nie bagatelizować regularnych przeglądów instalacji kominowej i wentylacyjnej. Eksperci radzą także, by nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach oraz często wietrzyć mieszkania i domy. GIS poleca także instalację czujników czadu. To bowiem urządzenia, które mogą uratować życie domowników.
Objawy zatrucia czadem? Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ
Eksperci wymienili również objawy, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla (czadem). Zaznaczyli, że pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. „Jeśli poczujesz się słabo, działaj natychmiast” – zaapelowali.
Wspomniane objawy to między innymi: przyśpieszona czynność serca, osłabienie, ból głowy, duszność i senność. Inne, równie niepokojące sygnały to: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości, ból w klatce piersiowej.