Kilkaset polskich gmin bez psychologów szkolnych. „Sytuacja jest krytyczna”
Oszacowano wakaty i braki w opiece psychologicznej w placówkach oświatowych. Okazuje się, że ponad 400 gmin nie dysponuje ani jednym psychologiem szkolnym. Tymczasem potrzeby młodych ludzi rosną.

Fundacja GrowSPACE poinformowała o niepokojących brakach psychologów szkolnych w polskich szkołach. Wyniki pozyskano w ramach dostępu do informacji publicznej. Fundacja, która zajmuje się tematem szeroko pojętego zdrowia psychicznego, wystosowała zapytania do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 91% samorządów; zebrane dane pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych. Zapytano o liczbę planowanych i obsadzonych etatów oraz wakaty psychologów szkolnych.
Setki gmin bez psychologów szkolnych. Zatrważające wyniki na Podkarpaciu
W polskich szkołach odnotowano około 2295 wakatów na stanowiska psychologów szkolnych. Braki w skali kraju na rok szkolny 2023/2024 wynoszą 27,32%, a etat jednego specjalisty przypada na 785 uczniów i uczennic. Ile jest zatem obsadzonych etatów? 6105,48 – tak wynika z raportu Fundacji GrowSPACE.
Na mapie kraju odnotowano również tzw. punkty krytyczne, czyli gminy, w których nie ma ani jednego psychologa szkolnego. Taki stan zadeklarowało 450 gmin w całej Polsce, czyli 16% samorządów terytorialnych. Jako powód wskazuje się brak personelu.
Nie sposób nie wskazać niepokojących wyników w województwie podkarpackim: braki opieki psychologicznej w szkołach podstawowych sięgają tam aż 52%. Oznacza to, że wakaty przewyższają w tym momencie etaty.
Zobacz także: "Dziś mam 22 lata, a to o siedem więcej, niż planowałam". Co szóste dziecko w Polsce się okalecza
Czy psychologów szkolnych przybędzie do 1 września? „Sytuacja jest krytyczna”
Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE zaznacza, że do dnia rozpoczęcia roku szkolnego dane mogą się jeszcze zmienić. Jednocześnie mówi jasno:
Sytuacja jest krytyczna. Za trochę ponad miesiąc rozpoczyna się kolejny rok szkolny, a braki wśród psychologów i psycholożek szkolnych są drastyczne.
GrowSPACE zauważa, że liczba realne zaplanowanych etatów różni się od tej, która wynika z rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki o standardach zatrudnienia specjalistów w szkołach. Różnica wynika z faktu, że szkołom i samorządom gminnym zdarza się planować więcej etatów; placówki zgłaszają takie zapotrzebowanie w szkolnych arkuszach organizacyjnych. Co jest tego powodem? Według Dominika Kuca - sytuacja, z jaką mierzą się obecnie młodzi ludzie.
Dyrekcje szkół robią, co mogą, aby zwiększać wsparcie, podobnie jak samorządy, które wyrażają zgodę na finansowanie dodatkowych etatów. Takie działanie wynika z tego, że potrzeby młodych ludzi rosną.
Zobacz także: Uczennica pozwała szkołę? Statutowe wymogi dotyczące wyglądu nadal bulwersują
RadioZET.pl/Fundacja GrowSPACE