Obserwuj w Google News

Kiedy zaczyna się zima 2023? Sprawdź, co różni zimę kalendarzową od astronomicznej

2 min. czytania
29.11.2023 14:03
Zareaguj Reakcja

Pierwszy śnieg za oknem nie oznacza, że mamy już zimę kalendarzową. Na tę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Kiedy dokładnie zaczyna się zima 2023 według kalendarza? Sprawdź, jaka jest różnica między kalendarzową a zimą astronomiczną.

Kalendarzowa i astronomiczna zima
fot. Shutterstock

Zima kalendarzowa nie zawsze oznacza zimową aurę — to po prostu data, która wskazuje konkretny termin rozpoczęcia zimy, jako pory roku. O ile jedni wzdrygają się na samą myśl o zimie, odrywając kolejne kartki z kalendarza, dla innych jest to idealna pora na szaleństwa na stoku i nie tylko. Zwykle jest to czas, kiedy zaczynamy intensywne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, planujemy sylwestra czy szukamy pomysłów i miejsc na spędzenie ferii zimowych.

Wiele osób mylnie utożsamia zimę kalendarzową z astronomiczną. Są to jednak dwa różne pojęcia. Czym jest zima kalendarzowa i kiedy się rozpocznie w 2023 roku? Co w takim razie oznacza zima astronomiczna i w jakim terminie można się jej spodziewać? Czas rozwiać wszystkie wątpliwości.

Redakcja poleca

Zima kalendarzowa 2023 – kiedy się zaczyna, pierwszy dzień kalendarzowej zimy

Zima kalendarzowa 2023 coraz bliżej. Według umownej daty co roku rozpoczyna się tego samego dnia tj. 22 grudnia. Tym razem będzie to piątek.

W pierwszy dzień kalendarzowej zimy nie musimy chować się w domu pod ciepłym kocem. Można celebrować jej nadejście w aktywny sposób, odwiedzając np. różne  jarmarki bożonarodzeniowe odbywające się w wielu miastach w Polsce. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się m.in. kiermasze we Wrocławiu, Katowicach czy Bydgoszczy.

Zima kalendarzowa trwa trzy miesiące. Jej symboliczne zakończenie wypada 21 marca. Według kalendarza w nadchodzącym 2024 roku będzie to czwartek. Jest to równocześnie dzień, w którym powitamy kolejną, ukochaną przez wielu porę roku, czyli wiosnę.

Zobacz także: Nawet 900 złotych dopłaty do ferii zimowych. Trzeba spełnić dwa warunki

Zima astronomiczna a kalendarzowa

Zima astronomiczna nie jest tym samym co kalendarzowa. W tym przypadku nie możemy mówić o stałej dacie. Początek zimy astronomicznej ma związek z przesileniem zimowym. To moment, kiedy Słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca. W naszej części globu jest to zarazem najkrótszy dzień w roku. Tym razem wypada on 22 grudnia w piątek, podobnie jak start zimy kalendarzowej i będzie trwał niecałe 8 godzin. Zakończenie zimy astronomicznej uzależnione jest natomiast od tego, kiedy nastąpi równonoc wiosenna. W 2024 roku będzie to środa 20 marca.

Nie przegap