Obserwuj w Google News

Kiedy wziąć urlop, by mieć dużo wolnego w święta? Podpowiadamy

2 min. czytania
04.12.2023 16:10
Zareaguj Reakcja

Jak najrozsądniej zaplanować swój urlop w grudniu, aby cieszyć się długim odpoczynkiem w okresie świątecznym? Te daty warto zapamiętać, zanim poprosisz w pracy w wolne.

jak zaplanować dni wolne w grudniu
fot. Shutterstock

Grudzień to wyjątkowy czas m.in. ze względu na nadchodzące Boże Narodzenie, które jest czasem wolnym od pracy i przeważnie spędzamy go w gronie naszych najbliższych. Jeżeli jednak zostało ci trochę urlopu do wykorzystania, warto dokładnie przejrzeć kalendarz. Odpowiednie zaplanowanie dni wolnych, może przynieść ci dłuższy, nawet kilkudniowy odpoczynek.

Taki czas możemy wykorzystać na regenerację organizmu i "naładowanie baterii", aby wejść w kolejne miesiące pełnym energii do działania. Kiedy wziąć wolne w okresie świątecznym, aby cieszyć się dłuższym urlopem? Koniecznie weź pod uwagę te daty.

Redakcja poleca

Kiedy najlepiej wziąć wolne w grudniu?

Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi, który jest zatrudniony na cały etat i pracuje krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu w ciągu roku. Z kolei w przypadku, gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat pracownik może liczyć aż na 26 dni urlopowych. Do tego dochodzą jeszcze różne święta, a tych jest w kalendarzu dość sporo.

Do końca tego roku czekają nas jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Są to 25 oraz 26 grudnia, czyli pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. W tym roku wypadają one w poniedziałek i wtorek. Biorąc zatem trzy dni urlopu po świętach tj. od 27 do 29 grudnia możemy cieszyć się aż 10-dniowym nieprzerwanym odpoczynkiem od soboty przed Wigilią aż do Nowego Roku.

Zobacz także: Czy w Wigilię 2023 sklepy będą otwarte? To warto wiedzieć

Na co możemy wykorzystać urlop w grudniu?

Wolne dni w grudniu mogą nam się przydać nie tylko na przedłużenie swojego pobytu u rodziny czy znajomych w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Mając kilka dni urlopu możemy przykładowo pomyśleć o dłuższym sylwestrowym wyjeździe i przywitać Nowy Rok w jakimś urokliwym miejscu w Polsce, udając się m.in. do miast, w których odbywają się słynne świąteczne jarmarki.

Planując dłuższy urlop warto rozważyć także różne opcje sylwestra poza granicami kraju. Turyści chętnie odwiedzają w tym czasie np. Rzym, Pragę czy tętniący życiem Amsterdam. Miasta te poza bogatą bazą noclegową, oferują też szereg różnych atrakcji, dzięki którym z pewnością nie będziesz się nudzić.

Nie przegap