Obserwuj w Google News

Kiedy ubrać choinkę? To warto wiedzieć, zanim sięgniesz po pudełko z ozdobami

2 min. czytania
28.11.2023 14:42
Zareaguj Reakcja

Ubieranie choinki to bożonarodzeniowa tradycja, którą staramy się kultywować z roku na rok. Jest nie tylko piękną ozdobą domu, ale też ma symboliczne znaczenie dla wszystkich jego mieszkańców. Kiedy najlepiej udekorować świąteczne drzewko? Podpowiadamy.

Kiedy należy ubrać choinkę
fot. Shutterstock

Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia, bez którego trudno wyobrazić sobie święta. Oznacza nie tylko odrodzenie, ale również nadzieję. Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka ma swoje korzenie we francuskiej Alzacji. Do Polski ta bożonarodzeniowa tradycja przywędrowała dopiero pod koniec XVIII wieku.

Chociaż do świąt pozostaje jeszcze trochę czasu, wiele osób już powoli rozgląda się za idealnym drzewkiem i szuka wyjątkowych ozdób. Drugą, równie istotną kwestią pozostaje to, kiedy należy ubrać choinkę. Okazuje się, że w tym przypadku kluczowa jest pewna data.

Redakcja poleca

Kiedy ubrać choinkę? To trzeba wiedzieć

Ubieranie choinki to obowiązkowy element przygotowań do świąt w naszych mieszkaniach. Szczególnie wiele radości z przystrajania jej mają najmłodsi domownicy. Niezwykły zapach i blask bożonarodzeniowego drzewka wprowadza nas w wyjątkowy nastrój oraz pozwala poczuć magię nadchodzących świąt.

Zgodnie z tradycją dekorowanie choinki powinno odbyć się w Wigilię – 24 grudnia, czyli tuż przed Bożym Narodzeniem. Coraz częściej większość z nas robi to znacznie wcześniej. W niektórych domach świąteczne drzewko można zobaczyć już w dniu mikołajek tj. 6 grudnia. Jeszcze inni z ubieraniem drzewka wolą się nieco wstrzymać i robią to na kilka dni przed świętami z czysto praktycznych powodów - mając nadzieję, że dzięki temu będzie stała dłużej i zachowa swój intensywny, zielony kolor.

Zobacz także: Ludzie płacą jej za ubranie choinki. 30-latka zdradziła, ile zarabia

Jak ubrać choinkę? Znaczenie ozdób choinkowych

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poszczególne dekoracje na choinkę mają głębszą symbolikę. Przykładowo świąteczne lampki są znakiem światła, jakie przynoszą narodziny Syna Bożego. Z kolei łańcuchy choinkowe symbolizują rodzinne więzy, a tradycyjne bombki oznaczają nieskończoność życia człowieka.

Niektórzy wieszają na zielonych gałązkach różne naturalne ozdoby. Szczególną popularnością cieszą się orzechy włoskie oraz szyszki. Dawniej wierzono, że takie dekoracje na świątecznym drzewku przyniosą całej rodzinie zdrowie i siłę na nadchodzący rok.