Obserwuj w Google News

Kiedy należy rozebrać choinkę? Kluczowa data właśnie się zbliża

2 min. czytania
Aktualizacja 05.01.2024
05.01.2024 14:35
Zareaguj Reakcja

Kiedy rozebrać choinkę? Jak wiadomo, symbol Bożego Narodzenia nie może stać w domu zbyt długo. W przypadku sztucznego drzewa domownicy są narażeni na gromadzenie kurzu, a jeżeli drzewo jest żywe - gubi igły i zmusza do częstszego sprzątania. Do kiedy należy zatem pozbyć się choinki? Znamy konkretne daty. Jedna z nich właśnie się zbliża. 

Kiedy rozebrać choinkę? Znamy daty.
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Kiedy rozebrać choinkę? Wiele osób nie zna odpowiedzi na to pytanie. W polskich domach świąteczne drzewko pojawia się zazwyczaj na krótko przed Bożym Narodzeniem (niektórzy decydują się na przystrajanie go już w Mikołajki – 6 grudnia). Konkretne daty często zależą od rodzinnych tradycji lub po prostu aspektów logistycznych.

Zdarza się, że miłośnicy świąt nie chcą pozbywać się choinki tuż po świętach, chcąc nacieszyć się jej urodą jeszcze przez jakiś czas. Kiedy należy jednak powiedzieć sobie „dość”? Okazuje się, że istnieją trzy konkretne terminy. Pierwszy z nich właśnie się zbliża. 

Redakcja poleca

Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy zostawić w domu choinkę 2023/2024?

Kiedy rozebrać choinkę i pozbyć się z domu świątecznego drzewka? Tradycyjne podejście głosi, że z iglastym symbolem Bożego Narodzenia można pożegnać się w jednym z trzech terminów. Według tego założenia najwcześniejszym dniem na pozbycie się choinki jest 6 stycznia, czyli tzw. święto Trzech Króli (właśc. Uroczystość Objawienia Pańskiego). To ważna data i dzień wolny od pracy. 

Ci, którzy planują cieszyć się sezonową dekoracją nieco dłużej, mogą jeszcze poczekać i zlikwidować ją w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli (w 2024 roku uroczystość przypada w sobotę, co oznacza, że należałoby rozebrać choinkę już następnego dnia).

Portal Onet wskazuje, że ostatnią datą na pozbycie się świątecznego drzewka jest 2 lutego. Ten dzień jest znany w Kościele rzymskokatolickim jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, a jednocześnie umowny termin oficjalnego zakończenia okresu bożonarodzeniowego.

Zobacz także: Quiz. Ile wiesz o świętach Bożego Narodzenia? 7. pytanie może cię zaskoczyć

Co zrobić z choinką po świętach?

Wiele osób nie ma pojęcia, co zrobić z choinką po świętach i jak odpowiednio się jej pozbyć. Mieszkańcy domów i właściciele działek wcale nie muszą tego robić: wystarczy, że przesadzą drzewo i poczekają, by sprawdzić, czy roślina przyjmie się na określonym terenie.

Ci, którzy nie mają takiej możliwości, wystawiają zazwyczaj drzewo przed swój budynek mieszkalny w dniu wskazanym w harmonogramie odbioru odpadów. Choinkę pozbawioną ozdób i ziemi można również rozdrobnić i wrzucić do pojemnika na bioodpady lub zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Źródło: Radio ZET/onet.pl

Nie przegap
dodatki do herbaty
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_gpointstudio