Obserwuj w Google News

Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni? To ważne daty

2 min. czytania
22.09.2023 11:29
Zareaguj Reakcja

Temperatura za oknem systematycznie spada. Noce i poranki są znacznie chłodniejsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Liście robią się pomarańczowe i opadają z drzew. W sklepach spożywczych królują dynie i śliwki. Wszystko wskazuje na to, że jesień nadchodzi wielkimi krokami. Kiedy dokładnie ją powitamy? Oto daty rozpoczęcia kalendarzowej i astronomicznej jesieni.

początek jesieni
fot. shutterstock_Sasha_kesh/LilKar

Lato to ulubiona pora roku większości z nas. Jesień jednak również potrafi być klimatyczna zwłaszcza jeśli dopisuje nam pogoda. Złote i pomarańczowe liście, które opadły już z drzew tworzą w parkach i lasach przepiękny, kolorowy krajobraz. Warto wówczas wybrać się na przechadzkę.

Kiedy kalendarzowa jesień?

Data kalendarzowej jesieni jest ściśle ustalona – zawsze przypada tego samego dnia, a więc 23 września. W bieżącym roku świętować będziemy więc w sobotę. To idealny dzień na długi jesienny spacer. W czasie przechadzki możemy poszukać pierwszych oznak jesieni – kasztanów, grzybów, kolorowych liści, żołędzi. Ta zabawa z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym. Jak długo trwa kalendarzowa jesień? Ta pora roku potrwa do 21 grudnia. Wówczas bowiem oficjalnie nastanie kalendarzowa zima.

Redakcja poleca

Kiedy astronomiczna jesień?

Data rozpoczęcia astronomicznej jesieni – w przeciwieństwie do daty rozpoczęcia kalendarzowej jesieni, nie jest ściśle ustalona – zależy bowiem od tego, kiedy nastania tzw. równonoc jesienna (Słońce przechodzi przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając nową porę roku i kończąc lato). W czasie równonocy jesiennej promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Do półkuli północnej po przekroczeniu tego punktu dociera znacznie mniej światła niż do półkuli południowej. Podczas równonocy jesiennej, dzień i noc trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. Później dni stają się coraz krótsze (aż do 22 grudnia).

Zobacz również:  Ciekawe zjawisko w polskich lasach. Dawniej miało demoniczne znaczenie

Początek astronomicznej jesieni przypada zazwyczaj pomiędzy 22 i 23 września. To oznacza, że astronomiczna jesień może zacząć się wcześniej niż kalendarzowa. W 2023 roku tak się jednak nie stanie. Tym razem astronomiczną jesień również przywitamy 23 września. Moment równonocy nastąpi dokładnie o godzinie 8.49.

Nie przegap