Obserwuj w Google News

Kiedy zmiana czasu? Już niedługo znów przestawimy zegary

2 min. czytania
24.10.2023 16:24
Zareaguj Reakcja

Kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego (środkowoeuropejski letni) na zimowy (środkowoeuropejski)? Już niedługo będziemy musieli przestawić zegary. Jedni się cieszą – bo będziemy mogli nieco dłużej pospać. Inni ubolewają – słońce będzie bowiem zachodzić wcześniej niż dotychczas, a to oznacza długie, ciemne wieczory.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zmiana czasu z letniego na zimowy bywa całkiem przyjemna. Dzięki niej zyskujemy dodatkową godzinę snu. To konsekwencja, która podoba się większości. Niestety są też minusy. Po przejściu na czas zimowy, wieczory stają się o wiele dłuższe i znacznie bardziej melancholijnie. Już po godzinie 17.00 zaczyna bowiem na dworze robić się ciemno.

Kiedy zmiana czasu? Już niedługo przywitamy czas zimowy

Zmiana czasu z letniego na zimowy nie następuje co roku w tym samym dniu, zaplanowana jest bowiem na ostatnią niedzielę października. W obecnym roku zegarki będziemy musieli przestawić więc w nocy z 28 na 29 października.

Zmiana czasu w Polsce obowiązuje od 1977 roku. Obecnie regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 2022 roku. "Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3 minut 00 tego czasu na godzinę 2 minut 00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego" – możemy przeczytać w rozporządzeniu. To właśnie o godzinie 3.00 powinniśmy przestawić zegary. Na szczęście najnowsza technologia robi to za nas. W laptopach, tabletach i smartfonach aktualizacja godziny najczęściej następuje bowiem automatycznie.

Redakcja poleca

Zmiana czasu 2023: Jak wpływa na nasze zdrowie?

Przesunięcie zegara o godzinę wydaje się niedużą zmianą. Może jednak mieć wpływ na nasze samopoczucie – potwierdzają to liczne badania.

Po zmianie czasu na zimowy przez kilka dni możemy odczuwać senność i zmęczenie. Często obserwuje się także problemy ze snem oraz koncentracją. Wszystko przez rozregulowanie rytmu dobowego, do którego nasz organizm jest przyzwyczajony.

Zobacz również:  Zmiana czasu już w ten weekend! Jaki wpływ ma to na nasze zdrowie?

Zmiana czasu 2023: Czy to konieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy zmiana czasu z letniego (środkowoeuropejski letni) na zimowy (środkowoeuropejski) jest w ogóle konieczna. Politycy coraz częściej dyskutują na temat zlikwidowania dyrektywy, która w założeniu ma pozwalać na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

We wrześniu 2018 Komisja Europejska podjęła prace zmierzające do ustalenia jednego obowiązującego czasu niezależnie od okresu w roku. Niestety państwa członkowskie nie doszły wówczas do porozumienia. Wspomniane rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 2022 roku obowiązywać będzie do 2026 roku. To oznacza, że przynajmniej przez najbliższe lata będziemy zmuszeni przestawić zegarki.

Nie przegap