Obserwuj w Google News

Jest młodą mamą bez rąk. Pokazała, jak karmi córeczkę

3 min. czytania
09.06.2023 09:49
Zareaguj Reakcja

W przestrzeni internetowej funkcjonuje sporo par dzielących się swoim codziennym i rodzinnym życiem. Pochodzący z Serbii Marko i Dejana również do nich należą. Istnieje jednak pewna różnica: Dejana żyje z niepełnosprawnością, jako kobieta – i od niedawna mama – bez rąk. Film, na którym karmi dziecko, błyskawicznie zyskał status viralowego.

Nie ma rąk. Tak karmi dziecko
fot. @marko_dejana/TikTok

Popularna na TikToku para zajmowała się do tej pory głównie tematyką sportową. Zarówno Marko, jak i Dejana są bardzo aktywni. Wśród zamieszczanych przez nich w sieci filmów można znaleźć nagrania z jazdy konnej, gry w piłkę, pływania czy intensywnych treningów na siłowni. Serbowie zgromadzili do tej pory ponad 300 tysięcy obserwujących, którzy z zainteresowaniem oglądają również ich życie rodzinne - para doczekała się bowiem córki. Internauci zachwycają się małą Larą, ale zdecydowanie najbardziej interesującym ich zagadnieniem jest opieka Dejany nad dzieckiem. Nagranie dokumentujące proces karmienia obejrzano do tej pory ponad 25 milionów razy.

Redakcja poleca

Nie ma rąk. W ten sposób karmi swoją córkę

Dejana przyznaje, że jedną z jej największych obaw było właśnie karmienie Lary. Kobieta nie ma rąk; jej jedynym elementem wspomagającym jest krótki kikut po prawej stronie ramienia. Tiktokerka postanowiła jednak się nie ograniczać i – tak, jak w przypadku sportu – zmierzyć się ze swoim lękiem.

Karmienie zaczyna się od odpowiedniego przygotowania dziecka. Dejana siada na krześle przy łóżeczku Lary i mocno łapie dziewczynkę stopami, po czym przenosi ją do stojącego obok wózka. Następnie idzie do kuchni, gdzie za pomocą nogi zapala światło i wstawia butelkę do błyskawicznie uruchamianego dużym palcem u stopy ekspresu do mleka. Do umieszczenia na naczyniu nakrętki ze smoczkiem używa ust i kikuta, którym chwyta butelkę i potrząsa nią. Potem pozostaje już tylko przysunięcie krzesła do kanapy i wyjęcie Lary z wózka. Wtedy córeczka Dejany może przystąpić do konsumpcji.

Zobacz także: Jest mamą i kocha tatuaże. Ma "dziary" nawet pod pachami

Rodzice z niepełnosprawnościami opiekują się dziećmi inaczej, ale nie gorzej

Internauci są pod wrażeniem. W sekcji komentarzy pojawia się wiele skierowanych do Dejany komplementów. Użytkownicy TikToka piszą:

Przysięgam, jesteś superwoman, superbohaterką.
200% szacunku i podziwu.
Brawo, mamo! Taka odważna i pozytywna, świetna robota. Życzę tobie i twojej rodzinie dużo szczęścia i zdrowia.

Rodzice z niepełnosprawnościami mogą wykonywać niektóre czynności związane z opieką nad dzieckiem w inny sposób, ale nie wpływa to na zmniejszenie ich odpowiedzialności czy kompetencji. Według danych polskiej Fundacji Avalon, zajmującej się wsparciem i aktywizacją osób przewlekle chorych i z niepełnosprawnościami, 68% respondentów badanych w ramach projektu Sekson przez SW RESEARCH chciałoby mieć dziecko. Zdarzało im się jednak słyszeć, że temat rodzicielstwa ich nie dotyczy (23% kobiet, 12% mężczyzn), a wśród istotnych problemów wskazuje się dostępność usług ginekologicznych i położniczych oraz podejście personelu do planujących powiększenie rodziny kobiet z niepełnosprawnościami. Na stronie internetowej Fundacji można znaleźć wypowiedź Łukasza Wielgosza – członka zarządu:

Brakuje holistycznego podejścia do niepełnosprawności i traktowania osoby z niepełnosprawnością jako samodzielnej i niezależnej w zakresie dbania o swoje zdrowie.

Zobacz także: Cierpi na nieuleczalną chorobę. Jest wiecznie szczęśliwa

RadioZET.pl/fundacjaavalon.pl