Obserwuj w Google News

Jej dzieci płacą za jedzenie, internet i telefon. "Uczę je wartości pieniądza"

2 min. czytania
02.02.2023 10:23
Zareaguj Reakcja

Zmusza swoje dzieci do płacenia domowych rachunków. Jej metoda wychowawcza zaskoczyła internautów.

mama
fot. TikTok.com

Większe koszty życia, w tym rosnące rachunki sprawiają, że znacznie uważniej przyglądamy się domowym wydatkom. Jedna mama, o której napisał portal thesun.co.uk, poszła o krok dalej i w zarządzanie rodzinnym budżetem zaangażowała również swoje dzieci. Jej pociechy płacą m.in. za zużycie prądu, internet czy telefon. Pomysł kobiety może się wydać dość nietypowy, ale według niej to idealny sposób na nauczenie ich szacunku do pieniądza.

Redakcja poleca

Jej dzieci opłacają rachunki

Ashleigh, znana w social mediach jako @dysfunctionalmummy prowadzi profil na TikToku, na którym dzieli się wskazówkami dotyczącymi wychowania dzieci. Sama ma czworo pociech w wieku 12, 11, 10 i 9 lat. Na jednym z opublikowanych przez siebie filmów wytłumaczyła, jak uczy je zarządzania pieniędzmi.

Wręcza im papierowe banknoty, które drukuje sama w domu. Z ich pomocą dzieci opłacają bieżące rachunki np. abonament telefoniczny, korzystanie z platform do oglądania filmów czy zużycie energii i wody. Pieniądze trafiają do niej, a ona zapisuje wszystkie opłaty w specjalnie opracowanych tabelach.

Tiktokerka stawia sprawę jasno - jeśli dzieci nie płacą, nie mają po prostu dostępu do wielu usług. W przypadku, gdy któreś z nich zapomni np. uregulować rachunek za internet, zmienia hasło do Wi-Fi. Ponadto jej pociechy uiszczają opłaty w przypadku uszkodzenia jakichś rzeczy w domu. Kobieta skrupulatnie kontroluje ich wszystkie wydatki w ciągu każdego miesiąca.

Zobacz także: Ukrywała ciążę przez 9 miesięcy. "To była najlepsza decyzja w życiu"

To działa

Zdaniem Ashleigh jej metoda przynosi widoczne rezultaty. Dzięki niej jej pociechy są lepiej przygotowane na zarządzanie swoim budżetem w przyszłości. Poza tym zauważyła, że od tego czasu dzieci zaczęły bardziej szanować różne rzeczy, uważając na to, aby ich nie zniszczyć. Odczucia innych rodziców na ten temat są mieszane. O ile jedni uważają, że to fantastyczny pomysł i sami chętnie go zastosują, są też i tacy, którzy podchodzą do niego nieco sceptycznie:

Moja mama kazała mi zacząć płacić rachunki, kiedy miałem 10 lat. Nauczyłem się tak wiele. Jesteś super mamą!
 
Absolutnie się z tobą zgadzam. Dzieci muszą nauczyć się prawdziwych umiejętności życiowych, których będą potrzebować, gdy wyruszą w świat!
 
Możesz uczyć dzieci, jednocześnie pozwalając im być dziećmi. Moim zdaniem nie potrzebują tak dużej dorosłej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że nie mają do ciebie żalu.
 

Zobacz także: Pokazała, jak wygląda ciało po porodzie. Spotkała ją krytyka

RadioZet.pl/thesun.co.uk