Obserwuj w Google News

Jedna na sześć par śpi oddzielnie. Eksperci biją na alarm

2 min. czytania
13.10.2023 21:00
Zareaguj Reakcja

Ankieta przeprowadzona wśród 2 tysięcy dorosłych osób w związkach przyniosła zaskakujące rezultaty. Badanie zaaranżowane przez firmę Samsung wykazało, że jedna na sześć par śpi w oddzielnych łóżkach. Eksperci wskazali powody takiej decyzji.

Jedna na sześć par śpi oddzielnie. Eksperci mówią o "rozwodzie sennym"
fot. Gladskikh Tatiana/Shutterstock

Portal Daily Mail poinformował o produktowym badaniu rynku Samsunga. Według ankiety elektronicznego giganta połowa z uczestniczących w niej par przyznała, że śpi nie tylko w innych łóżkach, ale i innych pokojach. 54% badanych osób zdradziło również, że kładzie się spać o innej porze niż druga połówka. 24% par nie uważa się za „kompatybilne” pod względem nocnych zwyczajów.

Redakcja poleca

Pary zasypiają oddzielnie. Ekspertka mówi o „rozwodzie sennym”

Powody oddzielnego udawania się na spoczynek są różne. Zdecydowanie najpopularniejszą przyczyną jest chrapanie – ta odpowiedź pojawia się u 71% par śpiących w innych pokojach. Badani wskazali również na notoryczne wiercenie się swoich partnerów lub partnerek (35%) oraz ciągłe budzenie się w nocy (30%). Ankieta wykazała, że statystycznie kobiety kładły się do łóżka szybciej od mężczyzn.

Portal Daily Mail przywołuje wypowiedź ekspertki ds. snu współpracującej z Samsungiem - dr Julie Smith. Naukowczyni wyjaśnia, że uciekanie się do „rozwodu sennego” tylko po to, by mieć gwarancję przespanej nocy, teoretycznie nie powinno mieć miejsca – w innym przypadku partnerzy nie decydowaliby się bowiem na podjęcie tak radykalnych kroków.

- Jeśli jedno lub dwoje partnerów przeszkadza sobie w śnie, warto sprawdzić, który z waszych sennych nawyków to pogarsza. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z tych złych przyzwyczajeń można naprawić bez spania osobno – tłumaczy ekspertka, polecając otwartą komunikację i zgłębienie technik wspomagających zdrowe zasypianie.

Zobacz także: Tiktokerka radzi, jak się wyspać. Jej triki zszokowały internautów

To łatwiejszy sposób na wspólny sen? Eksperci mówią o „skandynawskiej metodzie spania”

Jakiś czas temu informowaliśmy o zdobywającej popularność w sieci skandynawskiej metodzie spania. Jej zamysł jest niezwykle prosty, ale użytkownicy sieci zachwycili się tą koncepcją. Przewiduje ona zastąpienie jednej, dużej kołdry dwiema mniejszymi. W ten sposób partnerzy mogą wyeliminować problem notorycznego, odczuwalnego wiercenia się lub walki o wspomnianą wcześniej kołdrę.

Według organizacji Sleep Foundation skandynawska metoda spania pozwala partnerom na niezależną regulację temperatury ciała, co prowadzi do statystycznie mniejszej szansy budzenia się w nocy. „Ten, komu jest zimno, może całkowicie owinąć się kołdrą. Ten, kto śpi z wyższą temperaturą, może spać pod lżejszym kocem lub ułożyć kołdrę na [wybranej] części ciała, odsłaniając nogi lub stopy po obu stronach, by zapewnić przepływ powietrza” – informuje strona internetowa Sleep Foundation.

Nie przegap
Te jesienne napoje to hit. Błyskawicznie cię rozgrzeją
4 Zobacz galerię
fot. ANATOLY Foto/Shutterstock