Obserwuj w Google News

Nie wyrzucaj starych zniczy. Dzięki tej sztuczce będą jak nowe

2 min. czytania
25.10.2023 12:16
Zareaguj Reakcja

Wielkimi krokami zbliża się listopad, a wraz z nim uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W związku z tym w sklepach pojawiają się znicze, które zapala się zazwyczaj na grobach zmarłych bliskich. Przed sięgnięciem w stronę półki sklepowej warto jednak przyjrzeć się starszym zniczom nieco bliżej. Można je łatwo wyczyścić, a w rezultacie użyć ponownie i zaoszczędzić pieniądze.

Jak wyczyścić znicze? W ten sposób możesz użyć ich na nowo
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Dzień Wszystkich Świętych powszechnie kojarzy się z nostalgią i refleksją związaną z przemijaniem. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego modlą się wówczas za wszystkich chrześcijan, którzy mieli dostąpić zbawienia. Gromadzą się również na cmentarzach i wspominają swoich bliskich, skupiając się na pielęgnowaniu ich pamięci także następnego dnia – podczas Zaduszek.

Polacy dekorują groby osób, które już odeszły, za pomocą kwiatów i zniczy. Takie ozdoby okolicznościowe potrafią być jednak bardzo kosztowne. Portal kobieta.onet.pl uspokaja jednak, że istnieją pewne sztuczki na wyczyszczenie używanych zniczy, które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy i działanie ukierunkowane ekologicznie.

Redakcja poleca

Jak wyczyścić znicze? Będą wyglądać jak nowe

Największą zmorą używanych zniczy są bez wątpienia pozostające w ich środku plamy z wosku. Na szczęście można pozbyć się za pomocą dwóch wyjątkowo prostych metod. Sposób postępowania zależy od rodzaju zabrudzenia. Jeśli znicz jest zachlapany jeszcze ciepłym woskiem, należy wystrzegać się intensywnego pocierania (wówczas substancja zostanie jeszcze bardziej rozprowadzona po szkle). Wystarczy uzbroić się w mokrą ściereczkę lub zwilżony ręcznik papierowy. Przyłożony do wosku materiał po chwili wchłonie zabrudzenie.

Jeżeli natomiast woskowe plamy na zniczu są już zaschnięte, całość można zalać ciepłą wodą i cierpliwie poczekać na rozpuszczenie się substancji. Większość zabrudzeń oderwie się od płaszczyzny znicza i można wylać je razem z wodą. Ewentualne resztki znikną dzięki kilku kroplom płynu naczyń oraz gąbce.

Zobacz także: Tym nie czyść grobu z granitu. Spowodujesz nieodwracalne zmiany

Jak wydłużyć czas palenia znicza? O tym należy pamiętać

Choć światełka przyozdabiające groby robią wrażenie w szczególności po zmroku, mają w zwyczaju szybko gasnąć. Samo odświeżenie używanych zniczy może zatem nie wystarczyć, jeśli ich płomień zniknie już po kilku godzinach. W szklanych zniczach warto więc umieszczać duże i grube świeczki, których wydajność będzie większa ze względu na rozmiar i wagę.

Należy zwrócić uwagę również na jednolitość wkładów oraz długość knota o maksymalnej długości 1 cm, która przyczyni się do równomiernego spalania. Dla absolutnej pewności koło samego knota można rozsypać szczyptę soli. Światło będzie wówczas nie tylko jaśniejsze, ale i czas spalania ulegnie zauważalnemu wydłużeniu.

Nie przegap
To najpiękniejsze modlitwy za zmarłych.
4 Zobacz galerię
fot. Albin Marciniak/East News, M-Production/Shutterstock