Obserwuj w Google News

Jak siadać do stołu jak dama? Ekspertka od etykiety mówi o ważnej zasadzie

2 min. czytania
23.10.2023 13:03
Zareaguj Reakcja

Jak należy siadać do stołu? Specjalistka od etykiety wspomniała o ważnej zasadzie. Warto o tym pamiętać podczas rodzinnych przyjęć i oficjalnych uroczystości.

Jak siadać do stołu, ekspertka mówi o ważnej zasadzie
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News/Shutterstock

Znajomość etykiety nie tylko ułatwia nam odnalezienie się w różnych towarzyskich sytuacjach. Dobre maniery budują również nasz pozytywny, profesjonalny wizerunek. Stosowanie się do zasad savoir-vivre jest niezwykle ważne m.in. podczas oficjalnych bankietów i innych podobnych spotkań, gdzie mamy kontakt z wieloma osobami.

Wiele z takich reguł dotyczy kwestii zachowania się przy stole. Warto je znać, aby nie popełniać błędów, które mogą zostać źle odebrane przez innych gości. O jednej z ważnych zasad wspomina znana mentorka z programu "Projekt Lady" dr Irena Kamińska-Radomska. Ekspertka od etykiety powiedziała, na co szczególnie zwrócić uwagę, podczas siadania do stołu.

Redakcja poleca

Jak siadać do stołu zgodnie z etykietą? Specjalistka wyjaśnia

Dr Irena Kamińska-Radomska prowadzi profil na Instagramie, na którym porusza tematy związane z etykietą. Na jednym z ostatnich nagrań podpowiedziała, jak siadać do stołu zgodnie z zasadami savoir-vivre. "Jeśli wyobrazimy sobie wielkie przyjęcie, nakrycie jedno przy drugim i krzesła blisko siebie, to wszelkie zasady grzeczności nabierają sensu. Nikt nie przepycha się. A jeśli połączy się to z regułą dotyczącą osób towarzyszących, to już wszelkie obiekcje przestają mieć rację bytu." - pisze ekspertka.

Jej zdaniem, kiedy chcemy usiąść do stołu, należy podjeść do prawej strony krzesła lewą stroną ciała. Potem mebel należy odstawić, a następnie na nim usiąść. Warto pamiętać o tej zasadzie tym bardziej, gdy przy stole jest duże grono osób np. w czasie wesel, obchodów świąt czy różnych firmowych bankietów.

Zobacz także: Jak poprawnie jeść ziemniaki? Tego nigdy nie rób. „Afront”

Mówi o ważnej zasadzie podczas przyjęć. Internauci komentują

Nagrania publikowane przez ekspertkę cieszą się dużym zainteresowaniem w sieci. Tym razem było podobnie. Internauci zgodzili się ze specjalistką, że chociaż ta zasada może wydawać się mało istotna, to wbrew pozorom znacznie ułatwia zachowanie przy stole. "Jak się zastanowić, to faktycznie przydatne przy większych imprezach", "Najgorsze są restauracje/knajpki tak ciasne, że aby usiąść lub wstać i wyjść trzeba przeprosić 5 osób(…)", "Uwielbiam pani lekcje." - można przeczytać w komentarzach pod filmem.

Nie przegap
Czego nie robić na weselu?
5 Zobacz galerię
fot. ProWeddingStudio/Shutterstock