Obserwuj w Google News

Nie rób tego, gdy ktoś mówi ci komplement. Ekspertka od etykiety wyjaśnia

2 min. czytania
08.09.2023 10:11
Zareaguj Reakcja

Zdarza się, że obdarowane miłymi słowami osoby nie mają pojęcia, w jaki sposób odpowiedzieć. Specjalistka od etykiety Aleksandra Pakuła wyjaśnia, jak reagować na komplementy oraz czego w takich sytuacjach nie robić.

Ekspertka od etykiety wyjaśnia, jak reagować na komplementy.
fot. @aleksandrapakulapl/Instagram

Niektórzy nie są przyzwyczajeni do otrzymywania komplementów lub po prostu ich nie lubią. Okoliczności, w których słyszą skierowane w swoją stronę pochwały czy wyrazy uznania, niekiedy wprawiają w zakłopotanie lub wywołują wiele niekomfortowych odczuć.

Aleksandra Pakuła, ekspertka od etykiety upowszechniająca w internecie wiedzę o savoir-vivre, opublikowała na Instagramie nagranie dotyczące poprawnego przyjmowania komplementów.

Redakcja poleca

Jak reagować na komplementy? Tej popularnej taktyki lepiej unikać

- Nie umiemy reagować, gdy ktoś prawi nam komplementy – mówi Aleksandra Pakuła. W opublikowanym na Instagramie filmie ekspertka przywołuje przykłady odpowiedzi, których zdarza się udzielać wielu osobom słyszącym miłe słowa. Pojawiają się wśród nich: „Nie, nie, przesadzasz, nic takiego”, „No co ty”, „Ładna marynarka? Stara, bez przesady, już zniszczona”.

Specjalistka od etykiety wyjaśnia, że choć to z pozoru niewinne sformułowania, kryje się pod nimi sugerowanie autorowi komplementu kłamstwa lub mówienia nieprawdy. Podkreśla też, że nadmierna skromność nie ma nic wspólnego ani z dobrymi manierami, ani z eleganckim zachowaniem.

Zobacz także: Wielu gości weselnych popełnia ten błąd. Ekspertka od etykiety: to jest duże faux pas

Ekspertka od etykiety wyjaśnia, jak reagować na komplementy

Aleksandra Pakuła zdradza, jak reagować na komplementy w grzeczny i mieszczący się w ramach etykiety sposób. Ekspertka wskazuje, że w sytuacji, w której ktoś prawi nam komplementy, należy je po prostu przyjąć. Można zrobić to za pomocą takich sformułowań, jak „Bardzo dziękuję”, „To miłe z twojej strony” czy „Doceniam, że to zauważasz”.

Nagranie opublikowane przez specjalistkę wzbudziło wśród obserwatorów wiele refleksji. Niektórzy z nich otwarcie stwierdzili, że często nie wiedzą, jak reagować na komplementy. Jeden z zamieszczonych komentarzy głosi: „Nie umiem przyjmować komplementów. Pracuję nad tym, ale to niełatwa zmiana. Nigdy też nie myślałam, że negowanie komplementu jest tak naprawdę niegrzeczne”. Inne internautki przytaknęły: „Mi to przyszło z wiekiem dopiero, kiedyś też sobie umniejszałam słysząc komplement, a teraz po prostu grzecznie dziękuję”, „Zawsze przyjmuję komplementy. I uczę tego moje koleżanki”.

Nie przegap
Czego nie robić na weselu?
5 Zobacz galerię
fot. ProWeddingStudio/Shutterstock