Obserwuj w Google News

Jak pozbyć się telemarketerów? O tym warto wiedzieć

2 min. czytania
01.08.2023 13:02
Zareaguj Reakcja

Telemarketerzy nie chcą przestać wydzwaniać na twój numer? Jest kilka sztuczek, po które warto sięgnąć w takiej sytuacji.

Jak pozbyć się telemarketerów?
fot. Reshetnikov_art/Shutterstock, Marek Kowalczyk/REPORTER/East News

Wiele osób nie wie, jak pozbyć się telemarketerów. Notoryczne połączenia i rozmowy – szczególnie podczas oczekiwania na ważny telefon – potrafią wyprowadzić z równowagi. Istnieją jednak skuteczne sposoby na uwolnienie się od niechcianych konwersacji. Do sztuczek samych pracowników call center dotarł portal innpoland.pl.

Redakcja poleca

Jak pozbyć się telemarketerów? Pracownik call center zdradza, co robić

Niezależnie od tematu rozmowy (fotowoltaiki, zaproszenia na prezentację garnków czy ankiety) przebieg rozmowy jest zazwyczaj podobny. Zabiera nam kilka solidnych minut, a my zastanawiamy się potem, dlaczego nie potrafimy być asertywni lub – wręcz przeciwnie – dlaczego jesteśmy szorstcy, a call center dzwoni do nas ponownie w niedalekiej przyszłości.

Portal innpoland.pl wyjaśnia, że ani krzyki, ani bycie nadmiernie uprzejmym, ani klasyczne wymówki („nie mam czasu”, „nie mogę teraz rozmawiać”) nie pomogą. Pracownicy call center i tak wówczas zadzwonią do nas za jakiś czas, a my znów będziemy zachodzić w głowę, jak pozbyć się telemarketerów. W usuniętym już wątku w serwisie Reddit Australijczyk pracujący w tym zawodzie wyjaśnił: „To prawie gwarantowane, że efekt, który osiągniesz, będzie odwrotny od zamierzonego”. Mężczyzna doradził internautom wypowiedzenie prostej formułki:

Proszę usunąć mój numer z państwa bazy numerów.

Pracownicy call center dzwonią z różnych miejsc, zatem zbycie jednego połączenia wcale nie oznacza, że inne już nie zadzwonią. W momencie, w którym numer zostanie usunięty z bazy, telemarketerzy nie będą mieć do niego dostępu.

Zobacz także: Aktor z filmu „Barbie” korzysta tylko z telefonu z klapką. Powód zaskakuje

Jak pozbyć się telemarketerów? Powiedz o Liście Robinsona

W publikacji innpoland.pl znalazły się również informacje z polskiego wątku w temacie AMA („Ask me anything", czyli „zapytaj mnie o wszystko”). Użytkownik o nicku Henry the Fat apeluje, by poprosić dzwoniącą osobę o wpisanie własnego numeru na tzw. Listę Robinsona. Pod tajemniczo brzmiącą nazwą nie kryje się nic innego, jak spis numerów telefonów, z którymi nie łączą się call centers.

Osoby, które nie lubią konfrontacji, a nie wiedzą, jak pozbyć się telemarketerów, mogą wybrać natomiast metodę „zero kontaktu”. Przewiduje ona nieprzyjmowanie jakichkolwiek połączeń przychodzących z numerów, których się nie zna. Ten sposób bywa efektywny, ale zajmuje znacznie więcej czasu, niż krótka prośba o usunięcie numeru z bazy lub o wpisanie go na Listę Robinsona.

Nie przegap

RadioZET.pl/innpoland.pl